9 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Ковид пасошите ќе важат само за вакцини одобрени од ЕУ

Предлогот за воведување на таканаречени COVID пасоши за слободно движење во рамките на Европската унија, што ќе биде предложен на 17 март, ќе важи само за вакцините вакцинирани од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Ова е затоа што неодобрените вакцини нема да бидат опфатени со клаузулата за одговорност и контрола на квалитетот на ЕУ.

Илва Јохансон, комесарот за внатрешни работи во Европската комисија, ги потврди овие наводи во петокот вечерта, откако извор од Брисел ги откри за „EuroNews“.

Изворот тврди дека еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс, јасно ставил до знаење дека земјите-членки можат слободно да ги вакцинираат своите граѓани со вакцини од други производители, но дека нема да добијат лиценциран сертификат за вакцинација за патувања, доколку вакцината не е од одобрена производителот.

Европските регулатори во моментов ги одобрија вакцини од „Pfizer/BioNTech“, „AstraZeneca“, „Moderna“, „Johnson & Johnson“.

Сертификатите за вакцинација ќе важат до крајот на пандемијата на коронавирусите, рече изворот, додавајќи дека движењето во рамките на блокот за оние кои не примиле вакцина, сепак ќе биде можно од тестови и карантин.

„Ковид-пасоши“ ќе бидат достапни во дигитален и хартиен формат.

Рајндерс во четвртокот рече дека заштитата на податоците и можната дискриминација остануваат клучни прашања за ЕК, која е надлежна за изготвувањето на предлогот за „свиден пасош“. Но, информациите што протекоа во петокот, покажуваат дека фокусот е сè уште на изборот на вакцина.

Тој сака да го забрза усвојувањето на предлогот во Европскиот парламент, што ќе им овозможи на „козидните пасоши“ да станат „обврзувачки инструмент“ за сите земји-членки пред летото.

Претседателот на ЕК Урсула фон дер Лајен рече дека за три месеци ќе биде технички можно да се развијат „ковид-пасоши“, што ќе покаже дали некое лице е вакцинирано, тестирано е негативно или е имуно по некоја болест, но дека многу „политички“ прашања мора да прво да се решат.

„Ковид-пасошите“ ќе помогнат да се воспостават меѓународни патувања и веројатно ќе се спречи друга катастрофална летна сезона, бидејќи туристичката и угостителската индустрија продолжува да страда од ефектите на антипандемиските мерки.

Јужноевропските земји кои зависат од туризам, како што се Грција, Шпанија и Италија, поддржуваат ваков систем, но многу нивни партнери во северниот дел на ЕУ, како што е Германија, имаат резерви за воведување вакви сертификати.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести