spot_img
20.8 C
Skopje
недела, јуни 6, 2021
spot_img

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се вакцинираше со Астразенека

Австрискиот канцелар Себастијан Курц  се вакцинираше против коронавирус откако истото го сторија и другите членови на владата во Виена, одлучија да го сторат тоа пред камера.

Скоро сите домашни медиуми во Австрија објавија дека откако сите членови на владата веќе биле вакцинирани против коронавирусот дошло ред и на канцеларот Себастијан Курц.

На Јутјуб се појави видео од вакцинацијата на австрискиот канцелар, со коментар дека тој решил да ја прими вакцината од британско-шведско производство, АстраЗенека, покажувајќи дека не му е грижа за бројните полемики што се пласираат во медиумите за истата.

– Среќен сум поради вакцинацијата, како и многу други, бидејќи тоа е клучот за нормалноста – посочи Курц и ги повика сите Австријци да ја искористат понудената можност и да се вакцинираат со цел да ја стават под контрола злобната инфекција што е можно побрзо.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести