10 C
Skopje
петок, април 23, 2021
spot_img

„Pfizer“ соопшти дека откриле фалсификувани вакцини во Мексико и Полска

Мексиканските власти соопштија дека лажните вакцини претставуваат „здравствен ризик“ откако беа откриени фалсификувани дози во Мексико и Полска.

Мексиканската агенција за регулирање на лекови вчера објави дека лажни дози на вакцината „Pfizer / BioNTech“ биле откриени во февруари и дека тие очигледно биле продадени и користени, пренесува АП.

Во соопштението на „Pfizer“ се вели дека откриле фалсификувани вакцини и во Мексико и во Полска.

Мексиканските власти објавија дека во февруари пронашле три празни шишиња лажни дози на „Pfizer“, што сугерира дека биле вакцинирани помеѓу 15 и 18 лица.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести