6 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ФЕЈСБУК КАТАСТРОФА – ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ ОД ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА КОРИСНИЦИ ПРОТЕКОА

Личните податоци на половина милијарда луѓе протекоа од нивните профили на Facebook.

Информациите што протекоа вклучуваат телефонски број, Facebook ID, цело име, локација, минати локации, датум на раѓање, адреса на е-пошта, статус на врска и биографија.

Чувствителни лични податоци за повеќе од половина милијарда корисници на Facebook протекоа денес порано на форум за хакери – потенцијален ризик за милиони трговци со криптовалути и луѓе кои сега можат да бидат подложни на разни напади.

Оваа информација ја откри Алон Гал, технички директор на безбедносната компанија „Hudson Rock“, кој ја објави на Twitter порано денес.

Според овој аналитичар, истекувањето на податоците е поврзано со безбедносна грешка која за прв пат е откриена во 2019 година. Во јануари 2021 година, стана познато дека хакерите можат да користат информации за пристап до корисничките телефонски броеви; Истекувањето сега се прошири на Facebook ID, целото име, локација, претходната локација, датумот на раѓање, (понекогаш) адресата на е-поштата, датумот на отворање на сметката, статусот на врската и продолжението“.

Според Гал, информациите сега можат да им овозможат на хакерите и измамниците за разни видови измами, како и да служат за маркетинг цели.
Според Гал, корисниците на криптовалути се во најголема опасност.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести