11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Пандемијата одлично им дојде само на милијардерите

Извештајот на Институтот за политички студии (ИПС) е објавен на порталот „Business Insider“, кој покажува дека од 18 март 2020 година до 18 март 2021 година, богатството на 2.365 милијардери се зголемило за 54 проценти, односно за четири милијарди долари, пренесува агенцијата Анадолија.

Во извештајот се наведува дека 20-те најбогати милијардери се побогати за 742 милијарди долари, што е зголемување за 68 проценти.

Извештајот на меѓународната организација „Oxfam“, објавен на почетокот на 2021 година, покажа дека милијардерите се побогати за околу 3,9 трилиони долари.

Во извештајот се наведува дека парите би помогнале никој да не осиромаши поради пандемијата на коронавирусите, и со нив може да се купат доволно количини вакцини против COVID-19 за сите, пренесува „Al Jezeera“

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести