8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

КОНЕЧНО ДОБРИ ВЕСТИ ЗА СЕВЕРИНА: ПОБЕДИ НА СУД!

Пријавата против Северина Којиќ поради настанот што се случи на 10 март минатата година, кога пејачката и нејзиниот сопруг Игор Којиќ беа да го земат нејзиниот син на училиште, е официјално одбиена.

Во средината на мај минатата година беше објавено дека Северина Којиќ поминала два часа на распит во полициската станица VII Трежњевка поради пријава на директорката на основното училиште „Матија Губец“, ЉиЉана Клингер, дека и се заканувала на 10 март, 2020 година

Адвокатот на пејачката Мате Матиќ тогаш рече дека постапката е тајна и не дава изјави, но сега адвокатот на Северина,  Јасминка Билош се обрати до медиумите и откри дека кривичната пријава против Северина е одбиена.

– Ве известуваме дека кривичната пријава против Северина Којиќ за кривично дело закана од чл. 139 ст. 2 и 3 од Кривичниот законик, отфрлена е со Одлуката на општинското државно обвинителство од 29 јуни 2020 година под број КП-ДО-3339/20 ‘затоа што постоело основано сомнение дека Северина Којиќ на опишаниот начин ќе ги постигне карактеристиките за пријавено кривично дело “, рече адвокатот Билош.

Тогаш се зборуваше дека наставниците не дозволиле да го земе детето, а потоа Северина им рекла да и кажат на директорката  дека она што го прави воопшто не е правилно и дека ќе биде изнесена на суд.

Поради оваа изјава, која директорката Клингер ја сфатила како закана, таа реши да го пријави целиот случај во полиција, наведува „Аваз“.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести