14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ГОЛЕМА АКЦИЈА ВО СОФИЈА: Уапсена група шпиони-соработници на руската воена служба ГРУ

Во Софија денес беше уапсена група на бугарски агенти кои агентурно работеле за интересите на руската воена служба ГРУ.

Бугарските служби, денес обезбедиле информации за група лица кои собираат и даваат класифицирани информации на странска земја. Резидент на шпионската група е Иван Илиев, поранешен висок член на Воената разузнавачка служба.

Завршил воено образование во Бугарија и странство, како и училиште за разузнавање во Москва на ГРУ. Потоа, Илиев станал предавач на дисциплини со оперативен фокус во Воената разузнавачка служба.

Неговата главна задача била да изгради нелегална агентурна мрежа. За таа цел, тој регрутираше лица кои, во врска со нивните службени должности, имаа пристап до класифицирани информации за Бугарија, НАТО и ЕУ. Неговата сопруга, која има руско и бугарско државјанство, исто така учествуваше во групата. Ја уживаше довербата на руските дипломати акредитирани во Бугарија. Таа дејствуваше како посредник помеѓу резидентот и вработен во амбасадата на Руската Федерација, пренесувајќи информации и средства.

Беа документирани разговори меѓу неа и резидентот, како и нејзините посети на Амбасадата на Руската Федерација во Софија.

За прв пат во поновата бугарска историја, била откриена ваква шпионска група. Останатите учесници во групата беа исклучително обучени: службеници и високи државни службеници. Нивната улога беше да соберат и да обезбедат на нерегуларен начин класифицирани информации за Бугарија, НАТО и ЕУ, бидејќи тие имаа дозвола за пристап до нив, пренесува Zona News bg .

Некои од регрутираните беа обучувани од резидентот со оперативни вештини. Првиот учесник во групата е дел од раководниот кадар од системот на Министерството за одбрана. Неговите главни одговорности беа планирање и буџетирање на одделот. Вториот учесник е активен службеник за воено разузнавање. Неговите професионални должности се поврзани со подготовка на информации за спротивставување на хибридни закани и ризици, вклучително и од Русија. Третиот учесник е исто така активен член на Военото разузнавање, кој неколку пати во воената кариера бил испратен во мисии како дел од бугарските воени контингенти во странство. Четвртиот учесник е веќе поранешен офицер за воено разузнавање, испратен во странство како секретар, воен аташе и одбранбено аташе.

Во моментов тој е директор на Регистарот на класифицирани информации при Националното собрание. Резидентот одржуваше редовни тајни состаноци со учесниците во групата за време на вечери во ресторани, спортски тренинзи, на јавни места или во личен автомобил. Средбите се одржуваа секој месец на однапред договорен датум, време и место, а беа договорени датумите и местата за резерви. Еден од шестемина приведени се обидел да избега, но бил фатен во близина на зградата на амбасадата на Руската Федерација во Софија, каде најверојатно имал намера да се скрие.

Според главниот обвинител Иван Гешев, информациите што биле незаконски пренесени на странската земја се однесувале не само на националната безбедност на Бугарија, туку и на нашите партнери од ЕУ, НАТО и САД.

Овој случај е неспоредлив во нашата понова историја, па дури и по 1944 година. Сакам да им кажам на бугарските граѓани дека можат да бидат горди на бугарските безбедносни служби, а особено на ДАНС и воената разузнавачка служба, кои во последните години го вратија својот професионален капацитет , оштетени во текот на годините на транзиција. Многу се надевам дека овој процес ќе биде траен. Исто така, би сакал да привлечам внимание на значајниот придонес на две лица. Тоа се министерот за одбрана г. Каракачанов и шефот на бугарското воено разузнавање Велко Атанасов, рече Гешев на брифингот со новинарите.

За првпат во нашата понова историја, откриена е ваква шпионска група. Постојат многу докази за учесниците во групата. Со оглед на тоа дека криминалното работење ја загрозува националната безбедност, нема да бидат одговорени за други прашања. Како резултат на работата и интеракцијата на бугарските служби, откриени се информации за група лица кои собираат и даваат класифицирани информации на странска земја. Станува збор за поранешен висок службеник во воената разузнавачка служба на министерот за одбрана , објасни портпаролот на главниот обвинител Сијка Милева.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести