10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Еве зошто мажите изневеруваат !

Зошто мажите изневеруваат? Ова е често поставувано прашање и нема единствен одговор. Но, едно е сигурно: ако некое лице изневерува, тогаш има причина за тоа. Не само една …

Можеби другата половина не е толку близу до него како што било претходно. Или веројатно веќе не изгледа толку привлечен. Можеби таа едноставно станала премногу раздразлива или ја изгубила страста во кревет.

Повеќето афери се засноваат на слободно време, привлечност и страст.

Со текот на времето, кога страста ќе стивне, може да се појават и други проблематични аспекти на врската – прекумерна љубомора и чувство на несигурност. Сето ова води кон помалку време да се поминува заедно и се почесто да се разочаруваме едни од други.

Викторија Милан, уредничката на една од популарните апликации за веб-средби, проучувала зошто мажите ги изневеруваат своите девојки и жени.

Во масовното истражување учествувале 8210 мажи кои се редовни посетители. Сите се од различни земји – САД, Велика Британија, Шпанија, Франција, Италија, Канада, Полска … Како прво, Викторија ја интересирало што точно ги тера мажите да прават прељуба. Еве ги заклучоците до кои дошла:

1. Чести промени на расположението

На самиот почеток на врската, сите се обидуваат да ги сокријат своите негативни страни за да одржат позитивна слика. Очигледно е полесно да го убедите вашиот партнер дека сè е во ред и дека нема причина да се грижите. Но, штом ја пронајде својата зона на удобност во врската, некој веднаш почнува да се релаксира и дозволува да преовладува промената на расположението.

Според истражувањето, 97% од мажите идентификувале дека честите промени на расположението на својата партнерка ги заморува и сакаат „да ја бараат среќата на страна“.

2. Љубомора

Истражувањето е спроведено меѓу мажи кои неколку пати пробале „забрането овошје“. Затоа не е изненадувачки што нивната парнерка често покажува љубомора и сомневање. Но, 96% од анкетираните мажи изјавиле дека не сакаат такво однесување.

Можеби љубомората се манифестирала уште пред да се изврши неверството. Покрај тоа, оваа крајно негативна одлика е својствена за многу жени кои можат неосновано да ги обвинат своите мажи за вонбрачни односи. Чудно, но љубомората е она што ги мотивира мажите да изневеруваат.

3. Разговор за интимен живот со пријателите

Да, мажите не сакаат кога нивните жени зборуваат за интимни моменти со блиски пријатели. Дури 93% од мажите рекле дека се згрозиле кога нивните девојки или жени споделувале детали од нивниот интимен живот со заеднички познаници.

4. „Таа многу брзо се вознемирува“

Мажите исто така се нервираат од фактот дека нивните партнерки често и брзо се вознемируваат за секакви ситници.

Проблемот е во тоа што секоја долгорочна врска со текот на времето доведува до борба со некои досадни фактори. Тоа може да биде неисчистена облека, куп нечисти садови во мијалникот или чорапи расфрлани низ куќата.

Нормално, жената може да го изрази своето незадоволство поради тоа, но љубовницата нема да стори ништо такво, бидејќи таа сè уште не се сретнала со такви проблеми.

Кога станува збор за сериозни врски, секогаш има простор за мала фрустрација. Но, 90% од мажите сметаат дека ова е премногу оптоварувачко и ги тера да изневеруваат.

5. „Таа не кажува што сака, верува дека можам да и го прочитам умот“

Според истражувањето, 89% од мажите рекле дека им пречи овој фактор.

Жените не можат да се потпрат на интуицијата на своите партнери. Така, таа може да очекува од нејзиниот маж да и помага околу куќата и да ја опсипува со комплименти, дури и без навестувања. Но, тоа не е случај.

Љубовницата се однесува подиректно, бидејќи нема таква привилегија како времето.

6. Избегнување на интимни односи

Дури 88% од мажите искрено се прашуваат зошто нивните девојки или жени одбиваат да водат љубов и тоа ги нервира.

Иако е сосема нормално привлечноста да попушти во врска која трае многу години, мажите не ја прифаќаат толку лесно. За жал, повеќето од нас се дизајнирани така што страста се буди само кога ќе се појави нов партнер.

Мажите често имаат повисоко ниво на сексуална желба отколку жените, и затоа имаат тенденција да „одржуваат апетит“ на страна.

7. Потреба постојано да ја докажувате својата љубов

Мажите кои учествувале во истражувањето не сакале нивната партнерка да се чувствува несигурно поради нивниот изглед. Но, признаваат тие, многу се уморни од постојаната потреба на жените вербално да ја потврдат љубовта или убавината.

Според истражувањето, 87% од мажите не се подготвени да страдаат од ваквото однесување цело време. Не секој од нив знае како да ги избере вистинските зборови, па дури и некој гледа такво однесување несигурна личност. Се разбира, сето ова е одбивно.

8. Опсесија со висина

Жените честопати можат да бидат опседнати со висината на својот маж. Се разбира, овој фактор навистина може да изгледа суров, особено ако тој е низок

Анкетата покажала дека 87% од мажите се крајно иритирани од ваквото „барање“. Љубовниците честопати не обрнуваат внимание на висината, па мажот може да се чувствува попосакувано и побезбедно во нивната прегратка.

9. Премногу прашања

Кој човек не се нервира кога неговата девојка или сопруга постојано го прашува? Истражувањето покажало дека 65% од мажите го мразат тоа кога партнерката ги опсипува со прашања.

Партнерот може да поставува прашања само затоа што е загрижен за вас. Дали е навистина толку лошо?

Иако овие 9 работи може да изгледаат иритирачки за жените кои со право ќе го постават прашањето – каде сум јас и моите потреби? Точно е дека истражувањето сугерира дека поубавиот пол ги уредува своите исконски манири и однесување и ги анализира сопствените квалитети.

Всушност, причините за изневерување се толку едноставни и понекогаш смешни што сугерираат логичен заклучок: што ако се потрудите само малку и успеете да ја поправите ситуацијата во врската? Можеби воопшто нема да има неверство?

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести