7.8 C
Skopje
вторник, јануари 17, 2023

Ватикан е подготвен да посредува во преговорите меѓу Москва и Киев

Ватикан е подготвен да посредува во преговорите меѓу Москва и Киев и ја нуди својата територија како неутрално место за нивно одржување, пишуваат светските медиуми.

Како што се наведува, ова е соопштено по средбата на папата Франциско и францускиот претседател Емануел Макрон на 24 октомври.

Ватикан ги интензивира политичките напори за решавање на украинскиот проблем. конфликтот“, велат медиумите.

Исто така, при враќањето од Бахреин, поглаварот на Римокатоличката црква изјави дека Ватикан „работи на зближување и изнаоѓање решение“ за прекин на конфликтот во Украина. Ватикан во неколку наврати изјави дека Светата столица е подготвена да направи се што е можно за да се воспостави дијалог меѓу Русија и Украина.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img