0.8 C
Skopje
сабота, јануари 14, 2023

Студот што ќе ја зафати Западна Европа во текот на следната недела ќе биде првиот тест

Студот што ќе ја зафати Западна Европа во текот на следната недела ќе биде првиот тест за тоа колку се подготвени Европејците да го одложат почетокот на греењето за да заштедат пари.

Како што пишува Bloomberg, температурите во Лондон ќе бидат речиси пет Целзиусови степени под просекот за овој дел од годината и ќе достигнат до 6,5 степени во текот на ноќта во вторник, според синоптичарот Maxar Technologies Inc.

Германскиот град Франкфурт во среда се предвидува да биде 3,5 степени под нормалата за септември, додека делови од Франција и Шпанија исто така ќе се соочат со температури од три до четири степени под сезонската норма.

Во меѓувреме, мрежните оператори разработуваат планови за рационализирање на енергијата доколку е потребно оваа претстојна зима. Со целосно искористување на опциите за замена на руските испораки на природен гас со други извори, фокусот е на намалување на побарувачката. Во идеална ситуација, потрошувачите ќе го направат тоа доброволно, но ако не го сторат тоа, постојат неколку мерки на кои мрежните оператори можат да прибегнат, а најекстремната од нив е организираното исклучување.

„На почетокот на следната недела ќе биде уште постудено бидејќи арктичкиот воздух ќе се движи кон југ, а силниот северен ветер ќе го зголеми чувството на студ“, соопштија од Метеоролошката канцеларија на Велика Британија.

Грејната сезона официјално започнува дури во октомври, кога температурите треба да се вратат во нормала, но ова ќе биде тест на реалноста кога станува збор за енергетската дисциплина во регионот во време кога владите се обидуваат да ги намалат трошоците во сите сектори на економијата. . Европската унија разговара, од друга страна, за обврзувачката цел за намалување на електричната енергија.

Додека владите издвојуваат милијарди евра за поддршка на потрошувачите кои се борат со зголемените трошоци за енергија, се зголемува надежта дека многу луѓе ќе ги исклучат термостатите, дури и во постудените месеци.

„Постојат одредени знаци за намалување на побарувачката на домаќинствата поради растот на малопродажните цени“, вели EnergyScan, платформата за анализа на пазарот на француската групација за енергетска индустрија Engie SA. „Но, тоа допрва треба да се потврди во наредните недели“, забележуваат тие.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img