spot_img
18.8 C
Skopje
сабота, јуни 4, 2022
spot_img

Украина води одбранбена војна и не планира да користи MLRS за да ги нападне објектите во Русија

„Украина води одбранбена војна и не планира да користи MLRS за да ги нападне објектите во Русија“, напиша Подољак во објава на Твитер. „Нашите партнери знаат каде се користи нивното оружје.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во средата изјави дека Украина им ветила на САД дека нема да ги користат напредните американски ракетни системи за напад на руска територија.

Американскиот претседател Џо Бајден се согласи да испрати прецизни ракетни системи со долг дострел во Украина како дел од пакетот воена помош од 700 милиони долари.

„Украинците ни дадоа гаранции дека нема да ги користат овие системи за цели на руска територија“, рече Блинкен. „Постои силна доверба меѓу Украина и САД, како и меѓу другите сојузници и партнери.“

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести