spot_img
16.8 C
Skopje
недела, мај 15, 2022
spot_img

Финска е чекор поблиску до пристапување во НАТО ?!

Со овој потег, Финска е чекор поблиску до пристапување во НАТО, откако претседателот Саули Ниинисто и премиерката Сана Марин минатата недела ја изразија својата поддршка.

Одлуката на социјалдемократите значи дека во финскиот парламент има големо мнозинство кое се залага за влез во НАТО, што е одлука донесена од владата, но бара и одобрение од парламентот. Марин ја повтори својата поддршка за влез во НАТО за време на денешниот говор пред партиските претставници, велејќи дека Русија покажала дека не ги почитува меѓународните договори, пишува Yle. Таа додаде дека од тоа може да се извлече само еден заклучок, а тоа е дека е време за влез во НАТО.

Финска до утре би можела да објави одлука дали да се приклучи на НАТО.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести