spot_img
10.8 C
Skopje
четврток, мај 12, 2022
spot_img

Гутереш: Морам да кажам дека сум длабоко загрижен поради ризикот гладот ​​да стане широко распространет низ светот

„Морам да кажам дека сум длабоко загрижен поради ризикот гладот ​​да стане широко распространет низ светот поради драматичната ситуација со снабдувањето со храна со која се соочуваме поради војната во Украина“, рече Гутереш денеска во Виена.

Минатата година Украина беше шести најголем извозник на пченица во светот. Со оглед на тоа што Русија го блокира пристапот до морето за време на инвазијата, Украина не е во можност да извезе пченица во вредност од 8,4 милијарди долари.

Меѓу најпогодените области досега се африканските земји, но ОН веќе предупредија дека падот на извозот може да доведе до глобален пораст на цените на храната до 22%.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести