spot_img
25.8 C
Skopje
недела, септември 5, 2021
spot_img

Востоличен митрополитот Црногорски и Приморски Јоаникије

Митрополитот Црногорски и Приморски, Јоаникије, беше востоличен во манастирот Цетиње на литургијата што ја служеше српскиот патријарх Порфириј.

https://youtube.com/watch?v=kJWBu14wCdE%3Ffeature%3Doembed

„Дојдовме на ова место во тешки времиња, но кога времињата биле подобри, и зар ве праша ли некој кога ќе се родите и ќе дојдете на ова место? Сето ова е Божја промисла, и без оглед на тешките времиња, кога имаме верба во Христа, вели апостол Павле, колку и да се тешки времињата и искушенијата, Божјата благодат ви е доволна. Ние луѓето сме слаби, но вие сега докажавте дека со вера, љубовта е силна, силна со потребата да се проповеда токму она што е во литургијата, да се проповеда и да се шири мир овде, во оваа света и распната земја “, рече српскиот патријарх на крајот од литургијата.

https://youtube.com/watch?v=cRFWzFSPw2Q%3Ffeature%3Doembed

Мирот, вели тој, е неопходен овде повеќе од се.

„Тоа ќе биде ваша мисија. Да се ​​затапат сечилата, да се градат мостови, да не се прашува кој е кој, како се изразува, на кои луѓе им припаѓа, туку да бидете сведоци на мирот со служење на литургијата. Нема граници, непријателства, поделби, црквата е сабор во своето значење, собира се во себе преку Христа и во Христа, тоа е ваша задача“, истакна српскиот патријарх.

https://youtube.com/watch?v=P8X7XGjXAhY%3Ffeature%3Doembed

Во Подгорица започна светата Литургија

Непосредно по 9 часот во храмот во Подгорица, започна светата литургија, предводена од епископот катарски Макарије, од Ерусалимската патријаршија.

Литургијата се одржува со учество на околу 40 епископи на Српската православна црква и гости кои требаше да присуствуваат на устоличувањето на митрополитот Црногорски и Приморски во Цетиње.

Овие гости се и епископи од други православни цркви, односно архиепископи од сестрински цркви.

https://youtube.com/watch?v=k1UTBD3sukg%3Ffeature%3Doembed

Полицијата и демонстрантите беа повредени во Цетиње

Полицијата потврди дека има неколку повредени припадници на полицијата и демонстранти на Цетиње.

На граѓаните им беше наредено да ја напуштат Градската кафана, каде што, меѓу другите, се и свештениците на канонски непризнаениот ЗКП и пратеникот на опозициската ДПС Предраг Бошковиќ…

Со хеликоптер Порфрије и Јоаникије стигнаа на Цетиње

https://youtube.com/watch?v=vhESyb3uq7k%3Ffeature%3Doembed

Патријархот Порфирије објави на Инстаграм видео од пристигнувањето на хеликоптерот во кој тој и митрополитот Јоаникије пристигнаа на Цетиње.

– За слава на живиот Бог, пристигнавме во Цетиње за да го престолиме новиот митрополит на Црна Гора и приморје, г -дин Јоаники. Ги повикуваме сите на мир и молитва кон Господ Христос – напиша патријархот во објава на Инстаграм.

Црногорската национална телевизија „РТЦГ“ се откажа од емитувањето на устоличувањето, имено утрово беше спречен телевизискиот тим да дојде на Цетиње, со што „РТЦГ“ беше принуден да го откаже преносот во живо на устоличувањето од Цетиње.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести