spot_img
38.8 C
Skopje
недела, август 1, 2021
spot_img

СВЕДОК-СОРАБОТНИК РАЗОТКРИВА: Гокси го убиле со секира, Беливук и Миљковиќ користеле полициски униформи, испраќале слики од распарчени тела..

Бојан Хрватин, последниот уапсен член на кланот на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, детално опишал како е планирано и извршено киднапирањето на водачот на навивачите на Партизан, Горан Величковиќ Гокси, во август минатата година.

Треба да се потсети дека Обвинителството за организиран криминал во петокот поднесе обвинение против Беливук, Миљковиќ и 29 други членови на нивната група за пет тешки убиства, киднапирања, трговија со дрога и оружје, како и киднапирање и силување. Хрватин е еден од членовите на кланот кој одлучи да зборува за злосторствата и со тоа се препорача како сведок соработник. Како што е веќе напишано, обвинението на 322 страници детално ги опишува вознемирувачките злосторства на кланот.

Тој го призна своето учество

Според извор за српските медиуми, Хрватин наводно по апсењето признал дека учествувал во убиствата на Величковиќ, Здравко Радојевиќ, Лазар Вукичевиќ и Милан Љепоја. Во својата изјава, која е дел од обвинението, тој детално објаснил дека Веља Невоља и Миљковиќ планирале да го „решат“ Гокси, со кого навидум биле добри, но, како што рече, го сметале за предавник бидејќи тој работел за шкањарскиот клан.

– Имаа индикации дека работи против нив. Дознав дека го следат, дека Горан бил внимателен, не излегувал често, излегол во кафуле каде што има камери и не можат да го „направат“, т.е. да го убијат со минимален ризик – наводно рекол Хрватин.

– Сите идеи за планирање киднапирање беа презентирани од Беливук и Миjковиќ, а другите ги дополнија – додал тој, пишуваат медиумите во Србија.

Првата идеја за киднапирање била паркинг на Церак, каде се сретнал со Величковиќ поради предавање пари од продажба на кокаин.

– Идејата беше да купам дрога од него, за да можам да се сретнам со Горан, а потоа да дојдам на паркингот. На еден возач му требаше да застане пред возачката врата за да го спречи да избега, едниот однапред, а другиот одзади, за да го блокира автомобилот. Луѓето кои требаше да го извлечат од автомобилот требаше да носат полициски униформи, значки, Моторола, сите како вистинска полиција и да направат лажно апсење – објасни уапсениот и додаде дека го смениле овој план кога Гокси го замолил Хрватот да му земе пиштол .

– Сведокот вели дека на кобниот ден се сретнал со Величковиќ на Вишеградска и дека го однел во Врчин, на планоцит на Беливук, каде требало да се сретнат со лице за пиштол. Потоа, како што рече, Беливук, Дејан Тешиќ и Срѓан Лалиќ скокнале од пченката и извикале со фантомките: „Полиција!“, Потоа му ставиле лисици на Гокси и го турнале во гепек.

Удар со секира

Во своето сведочење, Хрватин ги раскажал и зборовите на Марко Миљковиќ, кој по ликвидацијата на Величковиќ му кажал дека Горан се распрашувал за него додека е жив, но дека го излажале дека Хрватин веќе е „решен“.

– Марко ми рече дека го убил со еден удар со секира, дека добро удрил и дека Гокси беше најхрабар од сите – раскажа уапсениот.

Хрватин,според неговото признание како пишуваат медиумите отишол во кафуле во близина на улицата Катаничева, а потоа, по повик, во ресторанот на стадионот Партизан.

– По еден час дојде Марко Миљковиќ, кој го донесе телефонот на Гокси со апликацијата Скај, за која имавме код, бидејќи Горан го дал. Ми го остави на чување и ми рече да не пишувам ништо. Замина и се врати по час и половина до два, мислам дека и Вељко дојде со него. Марко се допишуваше со контактите на Гокси, Филип Корач, кога го нарекувавме „масен“, тој испраќаше пораки, но наскоро успеа да дознае дека не разговара со Горан. Му испративме закани и на крајот слика на распарчениот Гокси, со порака дека ќе заврши вака – рече Хрватин и додаде дека им пишале и на другите контакти на Гокси.

– Испраќавме и пораки за алиби. Возачот на Горан, Црни, беше единствениот што мислеше дека се допишува со него и донесе 100 грама кокаин. Следниот ден, Вељко Беливук ми даде плик со 10.000 евра за завршената работа.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести