spot_img
21 C
Skopje
сабота, јуни 5, 2021
spot_img

Пољак беше уапсен откако наводно украл скоро 600 билети за лотарија од продавницата во надеж дека ќе ја собере добивката пред да сфати дека нема среќа

Пољак беше уапсен откако наводно украл скоро 600 билети за лотарија од продавницата во надеж дека ќе ја собере добивката пред да сфати дека нема среќа.

22-годишниот осомничен украл вкупно 591 гребки во полскиот град Илава. Нивната вредност беше вкупно 2.500 полски злоти (околу 680 американски долари).

Според полицијата во североисточната провинција Вармија-Масурија, осомничениот ги украл тикетите за лотарија откако влегол во продавницата и побарал алкохол.

Откако „ја искористил моменталната небрежност на продавачката“, човекот го грабнал пластичниот штанд со гребките и избегал, соопшти полицијата.

За осомничениот се вели дека ги изгребал сите гребки додека полицијата го фатила.

  •  И покрај гребењето на 591 тикет, тој не освои ништо – се наведува во полициското соопштение – сега тој ќе му го објасни своето однесување на судот.

Полицијата соопшти дека на 22-годишникот, кој не беше именуван, му се заканува казна од пет години затвор доколку биде осуден за кражба.

Сличен инцидент се случи во шкотскиот град Гринок во 2019 година.

За Ендру Локри, кој тогаш имал 28 години, било откриено дека украл билети од 1.500 фунти (околу 2.126 УСД) од супермаркетот „Со-ор“, каде се обидел во „очаен“ обид да ги отплати долговите.

Сепак, немало ниту една победничка гребка, објави „The Greenwich Telegraph“.

На Локри му беше наредено да им врати 1.500 фунти на работодавците како компензација за кражбата и му беше наредено да заврши 200 часа неплатена работа во рок од девет месеци.

Му било кажано дека ќе бил принуден да изврши максимум 300 часа неплатена работа да не беше изјаснувањето за виновен.

Читај Следно

10,365FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести