spot_img
19.8 C
Skopje
петок, мај 21, 2021
spot_img

ДАЛИ САД ГО КУПУВААТ ГРЕНЛАНД?

Блинкен ја посети данската автономна територија на крајот од четиридневната турнеја што вклучуваше состанок на Арктичкиот совет на министри во Рејкјавик.

  • Јас сум во Гренланд затоа што Соединетите држави длабоко го ценат нашето партнерство и сакаат да го направат уште посилно, рече Блинкен на последната станица од турнејата по Арктикот, пренесува „Guardian“.

На прашањето дали Соединетите држави дефинитивно отфрлија какви било планови за купување на Гренланд, Блинкен одговори со насмевка: Можам да потврдам дека тоа е вистина.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во август 2019 година објави дека размислува за купување на Гренланд, а данската влада го оцени ваквиот предлог како апсурден.

Читај Следно

10,363FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести