21 C
Skopje
недела, април 25, 2021
spot_img

Џо Бајден објави дека отоманските турски сили извршиле геноцид врз Ерменците во 1915 година

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека отоманските турски сили извршиле геноцид врз Ерменците во 1915 година, пренесуваат медиумите.

Бајден стана првиот американски претседател по 40 години кој официјално го призна геноцидот над Ерменците, и покрај противењето на Турција.

Во соопштението издадено од Белата куќа се вели дека „еден и пол милиони Ерменци беа депортирани, масакрирани и однесени во смрт во кампањата за истребување“.

  • Секоја година на овој ден се сеќаваме на оние кои загинаа во геноцидот врз Ерменците за време на Османлиската ера и се посветуваме на тоа да не се повторат такви злосторства. Почнувајќи од 24 април 1915 година, со апсење на ерменски интелектуалци и социјални лидери во Цариград од Османлиите. властите, милион и пол Ерменци беа депортирани, масакрирани или изгонети до смрт во кампања за истребување. Ние им оддаваме почит на жртвите на „ Meds Jegherna“ (ерменски термин за „големо злосторство“), така што ужасите на тоа што се случи нема да бидат заборавени во историјата. „за да можеме секогаш да останеме будни против корозивното влијание на омразата во сите нејзини форми, рече Бајден.
  • Американскиот народ им оддава почит на сите Ерменци кои ги загубија своите животи во геноцидот што започна пред 106 години“, се вели во соопштението.

Турција: Ние целосно го отфрламе, ова е напад на вистина
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавашоглу неколку минути по изјавата на Бајден дека бил извршен геноцид врз Ерменците во Отоманската империја во 1915 година, целосно ја отфрлил таа изјава, пренесуваат медиумите.

  • Зборовите не можат да ја менуваат или препишуваат историјата. Од никого нема што да научиме за сопственото минато. Политичкиот опортунизам е најголемото предавство на мирот и правдата. Ние целосно ја отфрламе оваа изјава заснована само на популизам, напиша тој на својот Twitter профил.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести