-2.2 C
Skopje
недела, јануари 22, 2023

Алексеј Навални го прекина штрајкот со глад

Затворениот руски опозиционер Алексеј Навални го прекина штрајкот со глад по лекарска помош и предупредување од лекар дека продолжувањето на штрајкот ќе биде опасно за неговиот живот.

Протести за поддршка на лидерот на опозицијата

Protesti u znak podrške opozicionom lideru

Во пост на Инстаграм во петокот попладне, на 24-тиот ден од штрајкот со глад, Навални рече дека ќе продолжи да бара посета кај својот лекар поради губење на сензација на нозете и рацете.

Лекарите, на кои им верувам целосно, вчера ја информираа јавноста за фактот дека постигнавме доволно и дека можам да го прекинам штрајкот со глад. Ќе бидам целосно искрен, нивните зборови дека тестовите покажуваат дека „за кратко време нема да кого да лекуваат „тие се достојни за моето внимание“, објави опозицискиот тим на Инстаграм.

„Благодарение на огромната поддршка на добрите луѓе низ целата земја и ширум светот, постигнавме огромен напредок“, додаде Навални во својата порака.

Предупредување од доктор

Лекарите го предупредија рускиот опозиционер Алексеј Навални веднаш да го прекине штрајкот со глад, во спротивно може да умре!

Во заедничката изјава на група од пет лекари се вели дека Навални мора да започне да зема храна што е можно побрзо. Тие се огласија откако ги добија резултатите од медицинските тестови што беа извршени на Навални на 20 април.

“Ако штрајкот со глад продолжи дури и неколку часа, може да има непоправливи последици. Навални мора да започне да зема храна за да си ги спаси животот и здравјето”, изјавија лекарите, пренесува BBC.

Навални штрајкуваше 24 дена бидејќи не му беа дадени лекарски прегледи кога се пожали на болка во ногата и грбот. Тој беше префрлен во болницата во понеделникот по наглото влошување на неговата состојба, а лекарите претходно објавија дека му се заканува откажување на бубрезите и дека има високо ниво на калиум во крвта. Затворските власти претходно изјавија дека Навални е во добра здравствена состојба и ја има целата потребна медицинска нега. Во средата се одржаа протести ширум Русија за поддршка на Навални. Протестите се одржаа без дозвола, па полицијата реагираше и уапси повеќе од 1.700 лица.

Потсетуваме, Навални беше во затвор од февруари, откако беше осуден на две и пол години затвор за непочитување на одредбите за условна слобода, додека се лекуваше во Германија, по обид да се затруе со нервен агенс Новичок.

Rusija, Aleksej Navaljni, protest

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img