18 C
Skopje
среда, април 21, 2021
spot_img

Европската агенција за лекови ја одобри употребата на вакцини Johnson & Johnson

Европската агенција за лекови (ЕМА) даде зелено светло за употреба на вакцините „Johnson & Johnson“. Претходно вакцината беше суспендирана во ЕУ поради ризик од тромбоза. Придобивките ги надминуваат ризиците, според ЕМА.

Кога станува збор за вакцината „Johnson & Johnson“, научниците од Европската агенција за лекови (ЕМА) во вторникот, по прегледот, оценија дека „придобивката е поголема од ризикот“. Слични случаи на тромбоза, ретки, но опасни по живот, претходно се случиле со вакцината „AstraZeneca“. Како резултат, минатата недела беше запрено објавувањето на вакцината „Johnson & Johnson“ на европскиот пазар.

Опасност во упатството за употреба
ЕМА ги анализираше податоците од Соединетите држави, каде над седум милиони граѓани веќе примиле вакцина „Johnson & Johnson“. Американските служби регистрираа осум случаи на необична тромбоза, кои се поврзани со нарушување на црвените крвни зрнца, од кои едниот беше фатален. Во повеќето случаи, ова беа жени на возраст под шеесет години, што е исто така слично на несаканите ефекти забележани со вакцината „AstraZeneca“.

  • Постои врска помеѓу вакцинацијата и појавата на овие ретки случаи на тромбоза, објасни Сабин Штраус, претседателка на безбедносниот комитет на Европската агенција за лекови. Затоа, содржината на упатството за употреба ќе биде дополнета.

Неопходно е да се посочи проблемот, така што лекарите се подготвени за можни симптоми.

Примателите на вакцината треба да обрнат внимание ако по вакцинацијата се појави дишење, отежнатост во градите, болка во стомакот, оток на нозете или невролошки проблеми. Во тој случај, тие треба итно да побараат лекарска помош.

Од друга страна, на медицинските професионалци ЕМА им се препорачува да бидат информирани за специјалните методи на лекување на оваа ретка венска тромбоза. Експертите на ЕМА предупредуваат дека проблемите со згрутчување на крвта не се третираат со хепарин, туку дека се користат имуноглобулини. Во секој случај, кога ќе се појават такви случаи, треба да бидат вклучени хематолози.

Придобивките ги надминуваат ризиците
Со оглед на достапните податоци, директорот на агенцијата ЕМА, Емер Кук, повторува дека познатите несакани ефекти, поради кои и Американската агенција за лекови престана да вакцинира со вакцините „Johnson & Johnson“, се исклучително ретки.

  • Овој викенд, вкупниот број на жртви на коронавирус во светот ќе се зголеми на три милиони“, рече Кук, додавајќи дека илјадници луѓе ќе продолжат да умираат секој ден:
  • Овие вакцини играат клучна улога во борбата против вирусот.

Сепак, сè уште е нејасно зошто и како се појавуваат несакани ефекти и во кои групи. Вакцините „AstraZeneca“ и „Johnson & Johnson“ се во основа слични, се разликуваат во детали, како што се носителите на супстанции.

  • Сè уште немаме доволно информации за тоа кои фактори на ризик треба да ги бараме, рече Сабин Штраус. Достапните податоци покажуваат дека помладите жени се изложени на поголем ризик, но поврзаноста со употребата на апчиња за контрацепција не може да се утврди. Експертите за ЕМА сè уште не сакаат да го коментираат тоа.

ЕУ ја поздравува можната употреба на вакцината
Европската унија нарача вкупно само 55 милиони вакцини против „Johnson & Johnson“.

Откако ЕМА ја одобри употребата на вакцината, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече:

  • Ова е добра вест за кампањата за вакцинација на ЕУ.

Комесарот за здравство на ЕУ, Стела Кириакидес додаде:

  • Апелирам до земјите-членки да го следат мислењето на нашите експерти. Вакцините спасуваат животи.

По привремениот прекин на употребата на вакцините „Johnson & Johnson“, во Брисел се појави голем страв дека може да расте отпорноста на многу граѓани на тој вид вакцини. После извештаите за несакани ефекти, не само Република Јужна Африка, туку и Холандија, Данска, Италија и Романија ги ставија првите доставени дози на „Johnson & Johnson“ во фрижидер и не ги користеа.

Колку проценката на ЕМА ќе ги намали нивните грижи и дали граѓаните ќе го прифатат тоа стручно мислење, останува да видиме. Земјите во ЕУ можат да донесат одлука за употреба на одредени препарати самостојно, врз основа на состојбата што ја имаат во земјата, бројот на инфекции и залихите на вакцини, нагласи претседателот на агенцијата ЕМА, Емер Кук. Веќе се покажа дека има повеќе сомневања во северна Европа отколку на друго место.

Руската вакцина „Sputnik V“ исто така работи на сличен начин како векторските вакцини „AstraZeneca“ и „Johnson & Johnson“. Сепак, агенцијата ЕМА вели дека тестирањето на таа вакцина сè уште не е толку напредно за да се утврдат можните несакани ефекти. Британските истражувачи, како Елинор Рајли, веруваат:

  • Постои зголемено сомневање дека ретки случаи (тромбоза) се предизвикани од аденовирусниот дел од вакцината.

Во секој случај, ЕУ има намера повеќе да се потпира на технолошки поновите вакцини, како што е „BioNTech / Pfizer“, во иднина. Комисијата во Брисел за 2022 година веќе не нарачуваше од „AstraZeneca“, веројатно заради влошените односи со тој производител и проблемите со испораката.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести