7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Новак Ѓоковиќ доби улица во Косово

На влезот во општина Клокот, на Косово, една улица доби име по најдобар тенисер на планетата – Новак Ѓоковиќ.

Одборот за именување на улицата беше од српката асоцијаја АСА, формиран во 2015 година во ова село на иницијатива на граѓаните, а советниците едногласно го поддржаа предлогот.

Овој предлог, исто така, поддржа пет албански членови на селскиот одбор.

Мештаните едноставно имле потреба на овој начин да му се заблагодарат на српскиот тенисер за целото внимание и помош што несебично ги обезбедува за сите во Косово.

Инаку, владата на Србија не ја признава општината Клокот, бидејќи е формирана со “Закон за административни граници” на Косово. Владата на Република Србија оваа општина ја смета за дел од општина Витина.

Во оваа општина, според пописот во 2011 година, има 53% жители со албанско потекло и 46% од српско.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести