10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Еве како ќе изгледаат ковид пасошите

Таканаречените „COVID пасоши“ ќе бидат создадени за да им се овозможи на граѓаните на Европската унија слободно и безбедно да патуваат во рамките на блокот и ќе покажат три работи: доказ за вакцина против коронавирус, негативен тест за корона или присуство на антитела во оние кои прележале COVID.Европска комисија, што беше презентирана денес.

Претседателот на ЕК Урсула за дер Лајен на прес-конференција по состанокот на комесарите потврди дека дигиталните зелени патнички сертификати ќе бидат подготвени до летото.

Ова е инструмент за движење на граѓаните во рамките на ЕУ. Со текот на времето, сакаме да го прошириме овој инструмент на трети земји чии граѓани сакаат да дојдат во Шенген. Веројатно сè ќе биде подготвено до јуни – беше речено на конференцијата.

ЕК вели дека нивниот предлог за сертификат прифаќа сертификати за вакцинација со вакцини кои се одобрени за пласман низ цела ЕУ, но дека земјите-членки можат да одлучат да прифатат други вакцини како услов за бесплатно патување на нивната територија.

Сертификатите ќе бидат достапни за сите граѓани на ЕУ, признати во сите земји на ЕУ, ќе бидат бесплатни и ќе се издаваат во дигитален или хартиен формат.

  • Нашата намера е да ги искористиме овие сертификати за да им помогнеме на земјите-членки да го вратат слободното движење на безбеден, одговорен и кредибилен начин – рече фон дер Лајен.

Како ќе изгледаат „COVID пасошите“?
Според планот на ЕК клучните одлуки сепак ќе ги носат земјите-членки.
Како што е наведено во нацртот, секоја земја што им дозволува на вакцинираните граѓани да ги заобиколат ограничувањата за патување, како што се тестови и карантин, мора да прифати „COVID пасоши“ од други членови „под истите услови“.

Сепак, се додава, таа обврска се однесува само на вакцините одобрени од ЕУ, што значи дека руската вакцина „Sputnik V“ и кинескиот „SinoPharm“ нема да бидат опфатени, и покрај фактот што тие ги користат некои членки, како што е Унгарија.

Сепак, нацртот нагласува дека земјите од ЕУ можат да одлучат да прифатат руски и кинески вакцини по сопственo убедување.

  • Ова не треба да ги спречува земјите-членки да прифаќаат издадени сертификати за вакцинација за други вакцини – гласи текстот.

Плановите за воведување „COVID пасоши“ исто така предизвикаа загриженост дека невакцинираните патници ќе се соочат со дискриминација. За да се избегне тоа, во дигиталните сертификати, покрај вакцинацијата, ќе биде снимен и позитивен тест за корона стар најмалку 20 дена, што сугерира дека патникот има антитела или свеж негативен текст како доказ дека во моментов не е заразен.

Во нацртот, исто така, се наведува дека сертификатот „не може да биде предуслов за остварување на правото на слободно движење“ и не може да биде „предуслов за користење прекугранични услуги за превоз на патници како авиокомпании, возови, автобуси или траекти“.

Предлогот на Комисијата вклучува планови за „интероперативна валидација на тестот“ за да се подобри прифаќањето на резултатите од тестовите во другите земји на ЕУ, иако „колку долго негативниот тест треба да се смета за валиден“ треба да се утврди во земјите на дестинација.

Потребен е и „интероперативен сертификат за опоравување“, за да се осигура дека пациентите кои биле подложени на COVID-19, но може да имаат позитивни тестови, иако веќе не се заразни, не се спречуваат да патуваат, се вели во нацртот. Овој сертификат не смее да се издава пред 12 дена од првиот позитивен тест.

Личните податоци дадени во сертификатот би биле ограничени на она што е „строго потребно“, според нацртот, и би содржеле информации како што се името на земената вакцина, како и датумот и местото на вакцинирање.

Планот беше оценет како „амбициозен“ затоа што е неопходно одлуките да бидат донесени од Европскиот совет и Европскиот парламент, а тоа може да потрае. Покрај тоа, не е сигурно дека сите земји на ЕУ ќе се приклучат на овој пакт, бидејќи некои рекоа дека повеќе сакаат да чекаат додека има доволно вакцина за секого.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести