6 C
Skopje
недела, април 18, 2021
spot_img

ТАЖНА ВЕСТ: Актерот Борис Комнениќ почина после тешка болест во 64. година од животот

Актерот Борис Комнениќ почина после тешка болест во 64. година од животот. Првакот на драмата во Народниот театар во Белград е роден на 29 март 1957 година во Пула.

После гимназијата, која завршил во родниот град, се запишал на Факултетот за драмски уметности, а член на Народниот театар станал во 1984 година, додека неговата најпозната улога е телевизискиот лик на Александар Саша Попадиќ во култната серија „Бољи живот“.Меѓу филмските и телевизиски наслови во кои играл се и „Бал на води“, „Шпадијер један живот“, „Горе доле“, „Вратиќе се роде“, „Мирис кише на Балкану“, „Синѓелиќи“, „Апофенија“, „Тајванска канаста“ и други.Прогласен е за првак на драмата на Народниот театар чиј постојан член е од 1984 година.

Читај Следно

10,346FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести