-3.2 C
Skopje
среда, јануари 11, 2023

Босна и Херцеговина има намера да го тужи производителот на вакцини

Босна и Херцеговина доби нови услови за испорака на вакцини преку механизмот Kovaks, и од оваа земја се бара да преговара директно со „Pfizer“.

Сепак, Сараево одговара дека во отсуство на најавените испораки, БиХ исто така може да побара правда на суд.

Босна и Херцеговина потпиша договор со Kovaks во септември 2020 година за купување на 153.600 дози на „AstraZaneca“ и 23.000 дози на „Pfizer“, а БиХ плати повеќе од 10,5 милиони долари за таа цел, објави веб-страницата на Радио Слободна Европа (РСЕ).

Помошникот министер за цивилни работи на БиХ во здравствениот сектор, Душан Којиќ, вели дека „пред БиХ постојано доаѓаат нови услови“, односно дека во петок ќе се одржи состанок за барањата на компанијата „Pfizer“.

РСЕ не доби коментар од претставништвото на „Pfizer“ во БиХ за новите услови за кои станува збор, а кои се споменуваат во Министерството за цивилни работи. Единствената потврда беше дека претставниците на оваа фармацевтска компанија ќе дојдат на состанокот на 26 февруари.

Користените одложувања на механизмот Kovaks, земјите од Европската унија создадоа механизам за набавка на вакцини, независен од Kovaks.

Европската комисија воспостави механизам за споделување на вакцините, кој го вклучува и Западен Балкан, а за оваа поддршка се издвоени 70 милиони евра.

Преку овој механизам, БиХ нарача дополнителни 892,000 дози „Pfizer“ и „Modernа“, но сепак, сè уште нема ниту една вакцина пристигната преку механизмот на ЕУ.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img