Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Тесла ја лансираше својата текила

Тесла во моментов е една од водечките светски технолошки корпорации. Сепак, неговиот шеф Елон Маск може да излезе со многу полуди идеи покрај електричните автомобили и вселенските сателити. Во 2019 година, тој објави своја рап песна, подоцна Тесла започна да продава брендирана долна облека. Овој пат, компанијата излезе на пазарот со уште една новина што нормално не би ја поврзале со оваа марка. Тесла претстави своја текила.

Популарниот алкохолен пијалок е соодветно наречен Теслакила и се базира на смешен твит што Маск го објави на социјалната мрежа во 2018 година. Во него јужноафриканскиот бизнисмен напиша дека Тесла банкротирал потпрен на електричен автомобил Тесла Модел 3, опкружен со шишиња Теслакила. Иако тоа беше шега од страната на Маск, луѓето беа особено заинтересирани да ја споменат Теслакила и каде можат да ја купат. Сепак, бидејќи не постоеше, невозможно беше да се најде. До сега.

По повеќе од две години, тоа стана реалност. Според порталот Интересинг инженеринг, компанијата ја опишува Теслакила како „ексклузивна премиум 100% зрела акива текила“. Се продава во шишиња со стилски дизајн во форма на гром. Веројатно заради брендот не е едно од ефтините парчиња. Едно шише Теслакила чини 250 долари (212 евра). Алкохолниот пијалок за Тесла го направи Носотрос Текила, чија редовна текила се продава од 40 до 45 долари за шише на американскиот пазар. Сепак, според официјалната веб-страница, единственоста на Теслакила лежи главно во тоа што тој созревал во француски дабови буриња 15 месеци и ги истурил во рачно изработени шишиња. Официјалната веб-страница на Теслакила исто така го опишува неговиот вкус, истакнувајќи ги својствата на сувото овошје, нежната ванила и циметот.

најчитани вести

Македонија

„Егзибиционизам што нема правна потпора“, вака универзитетскиот професор Борче Давитковски го оценува собирањето потписи против пописот, што деновиве го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Поранешниот декан...

Македонија

Интегрален текст од прес-конференцијата на Иницијативата за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Добар ден на сите и добредојтовте на промоцијата на слоганот под кој ќе...

Македонија

Дека имало незаконско следење на комуникациите во Таргет – Тврдина, имало – и тоа никој не го спори и не може да го спори....

Забава

“Балашевиќ не заслужува никаков помен“, напишал Вељко. Додека цела Србија и регионот со емотивни пораки се простува од Ѓорѓе Балашевиќ, Вељко Ражнатовиќ има поразлично...