Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕВЕ КОЈА Е НАЈГОЛЕМАТА МИСТЕРИЈА НА КОВИД – 19

Зошто млади и здрави луѓе умираат, а научниците конечно дојдоа до одговорот: „5 фактори се одговорни за тоа, клучот е во генетската предиспозиција“

Младите жртви на коронавирусот се ретки, особено кога станува збор за група помлади од 30 години … Од друга страна, нешто повеќе од девет проценти од смртните случаи се случиле во возрасната група од 45 до 64 години, кои се само на средна возраст

Некои од нив имале долгорочни болести или здравствени проблеми како што се дебелина, што ги намалило нивните шанси да се спротивстават на тешка форма на болеста, но многумина не. Тоа е мистерија што ги збунува лекарите.Но, неодамна, научниците пронајдоа клучна трага за да се расветли проблемот и тој може да биде запишан во нашата ДНК. Одредени разлики во генетскиот состав на луѓето може да објаснат зошто некои добиле тешка форма на вирус, кој, со оглед на нивната возраст и здравствена состојба, можел да се справи со него без поголеми компликации и зошто некои тешко можат да покажат какви било симптоми.

„Не знаеме зошто овие здрави, млади луѓе толку се разболуваат од Ковид, но една можност е дека се генетски предиспонирани за тоа“, вели професорката Елеонор Рајли, експерт за имунолошкиот систем и заразни болести на Универзитетот во Единбург .
„Можеби овие млади луѓе наследија генетски варијации од нивните родители, што ги става на ризик“, додаде тој.
Во декември, тим научници од Институтот Рослин во Единбург откриле пет клучни гени кои ги зголемуваат шансите за смрт кај пациентите со Ковид.

Гените носат упатства за секој биолошки процес во нашите тела, вклучително и како да создадете клетки на имунолошкиот систем за борба против вирусите. Тимот проучуваше 2.244 пациенти со кливиди со критична состојба, вклучувајќи 200 кои беа примени на интензивна нега. Тие беа многу болни, три од четири не можеа ни да дишат без механичка помош, а повеќе од една петтина од нив на крајот починаа.

најчитани вести

Македонија

„Егзибиционизам што нема правна потпора“, вака универзитетскиот професор Борче Давитковски го оценува собирањето потписи против пописот, што деновиве го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Поранешниот декан...

Македонија

Интегрален текст од прес-конференцијата на Иницијативата за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Добар ден на сите и добредојтовте на промоцијата на слоганот под кој ќе...

Македонија

Дека имало незаконско следење на комуникациите во Таргет – Тврдина, имало – и тоа никој не го спори и не може да го спори....

Забава

“Балашевиќ не заслужува никаков помен“, напишал Вељко. Додека цела Србија и регионот со емотивни пораки се простува од Ѓорѓе Балашевиќ, Вељко Ражнатовиќ има поразлично...