Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ – Еве што ќе се случи ако се разболите од Ковид-19 помеѓу две вакцини

Ова мора да го знаете затоа што масовната имунизација започна во Србија, а мерките за сузбивање на епидемијата на коронавирус веројатно ќе се применуваат до пролетта и за време на дел од пролетта.

Епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ изјави денес дека сеуште не е дијагностициран нов вид на коронавирус во Србија, „што не значи дека нема да се појави, имајќи предвид дека е присутно во Словенија и Унгарија“.

„Според карактеристиките познати од научните кругови, новиот вид на коронавирус е познат по побрзо ширење и можеби поголема зараза, но клинички, симптомите се исти, нема разлика во споредба со веќе познатиот вирус“, рече Тиодоровиќ по прими кинеска вакцина во здравствениот центар во Ниш.

Како што рече, многу е важно што повеќе граѓани да се вакцинираат, со цел да се создаде колективен имунитет, „за да надмине 60 или 70 проценти, и на тој начин да ја запреме оваа сериозна болест“. Вакцините, рече тој, се разликуваат во технологијата на производство, но крајниот резултат е приближен. Тој исто така рече дека „нема да има проблеми“ доколку некој се зарази помеѓу приемот на две дози на вакцината.

“Млад организам ќе создаде одбрана од 92 или 95 проценти, а оние кои се стари и имаат хронични заболувања ќе создадат помала одбрана. Голема придобивка е да се спречи одењето во болница и да се избегне тешка клиничка слика, а превенцијата од смрт е особено важна”, рече Тиодоровиќ

Според него, мерките за сузбивање на епидемијата на коронавирус веројатно ќе се применуваат до пролетта и за време на дел од пролетта, а со имунизација ќе стигнеме само до спорадичната болест на коронавирусот.

најчитани вести

Забава

Кој вели дека бикини е само за на плажа?! Новиот тренд налага со бикини да се оди и на снег. Не верувате?! Погледнете ги...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ од денеска тргнува на средби со европските политичари кои до крај останаа верни на американскиот претседател Доналд Трамп и се обидуваа...

Забава

Софија Ражнатовиќ (41), вонбрачна ќерка на Жељко Ражнатовиќ Аркан, кој некогашниот командант на СДК ја добил во Белгија, оваа година била спречена да присуствува...

Македонија

Добра вест во најава за македонските угостители после подолг период на рестрикции и скратено време. Имено најверојатно работното време за угостителите ќе биде продолжено...