Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СТРАШНО: ПОВЕЌЕ ОД МИЛИЈАРДА МАСКИ ЗАВРШИЈА ВО ОКЕАНИТЕ И МОРИЊАТА (ВИДЕО)

Во текот на 2020 година се произведени околу 50 милијарди маски за лице, а се проценува дека 1,56 милијарди парчиња завршиле во океаните, покажуваат податоците на групата „Океани Азија“.

Во извештајот се цитираат застрашувачки податоци за загадувањето на океаните за време на пандемија, а со оглед на количината на маски што завршуваат во светските води, тоа е голем проблем. Се проценува дека се потребни 450 години за да се распадне пластична маска.

Исто така, во извештајот се наведува дека околу 3 проценти од произведените 52 милијарди маски ќе завршат во нашите води. Овие се загрижувачки бројки, бидејќи отпад од пластика убива околу 100.000 морски цицачи и желки, повеќе од милион морски птици и многу повеќе риби, безрбетници и други морски суштества годишно. Пластичниот отпад влијае не само на морскиот живот, туку и на крајбрежните заедници, риболовот и економијата.

Пластичниот отпад драстично се зголеми во текот на изминатата година, поради пандемијата на коронавирусите, поради обврската за употреба на заштитни маски и ракавици, а тоа ќе има негативно влијание врз природата.

“Маските за еднократна употреба се изработени од различни видови пластика и тешко се рециклираат поради нивниот состав, ризик од контаминација и инфекција. Овие маски завршуваат во океаните кога ќе бидат отфрлени и кога системот за управување со отпад е несоодветен, преоптоварен и ако има воопшто”, се вели во извештајот. во извештајот.

Отпадот предизвикува штета на океаните и животните, а пример е мртов пингвин пронајден на плажа. Во стомакот имаше маска. Авторите на извештајот наведуваат дека постојат решенија што ќе го минимизираат влијанието на пластичниот отпад. Меѓу нив има и маски за повеќекратна употреба кои се направени од материјали што можат да се рециклираат. Во секој случај, потребно е да се фрлаат маски и ракавици на соодветен начин. Исто така е важно да се избегне пластично пакување и да се изберат еколошки алтернативи.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...