Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ИСТОРИСКА ПРЕСУДА: Малчанскиот берберин доби ДОЖИВОТНА КАЗНА ЗАТВОР

Нинослав Јовановиќ, познат како Малчанскиот берберин, денес беше осуден на доживотен затвор затоа што на 20 декември минатата година во населбата Брзи Брод киднапираше 12-годишно девојче од населбата Суви дол.

Јовановиќ беше осуден денес, токму на денот кога беше фатен на локалните гробишта во неговото родно село Малча.

Ова е најстрога можна казна и ова е прв пат судот во Србија да изрече доживотна казна затвор, откако оваа санкција беше воведена и започна да се применува на 1 декември 2019 година.

Тој не присуствувал на објавувањето на пресудата, односно не бил износен одпритворот во кој престојува точно една година, од апсењето на 5 јануари минатата година. Покрај бројните новинарски екипи, пресудата во судницата ја проследија и родителите на жртвата на Јовановиќ. Ова е првостепена пресуда на која одбраната има право на жалба до Апелациониот суд во Ниш.

Јовановиќ е повеќекратен престапник, кој помина повеќе од 20 години во затвор и сега е во притвор.

Тој киднапираше девојче на 20 декември 2019 година и ја малтретираше десет дена, по што беше пронајдена, а беше уапсен седум дена подоцна.

Судијката од Високиот суд во Ниш, Тамара Савиќ, објасни дека и двете страни биле почитувани на главниот претрес и дека сите докази биле разгледани. За време на судењето, Јовановиќ упорно се обидуваше да ја одложи казната затоа што сакаше да докаже дека е луд и дека за време на киднапирањето на девојчето (12) наводно имал „нарушена“ свест, што би довело до негово болничко лекување и да не остане зад решетки.

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...