Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Постигнат ИСТОРИСКИ ДОГОВОР ЗА БРЕГЗИТ

Лидерите на ЕУ Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел потпишале договор за трговија и соработка со Велика Британија после Брегзит, а договор со авион ќе биде однесен во Лондон каде што ќе го потпише премиерот Борис Џонсон.

Велика Британија и ЕУ постигнале на 24 декември трговски договор, а претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен и британскиот премиер Борис Џонсон порано рекле дека е постигнат договор со кој се уредува идниот однос Лондон Брисел.

Договорот е постигнат една недела порано пред крајот на транзицискиот период на Брегзит, односно конечноор излегување на Велика Битанија од ЕУ.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...