6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

ХОЛАНДИЈА ОДИ ПОД КЛУЧ: Целосно затворање до 19ти Јануари

Од вечерва на полноќ, па се до 19 јануари во Холандија стапуваа на сила нови строги мерки, кои ќе значат целосно затворање во траење од пет недели. Се затвораат училиштата, неесенцијалните продавници, музеите, дури и фризерските салони и театрите.

Луѓето се повикуваат да останат дома што е можно повеќе. Бројот на нови инфекции во Холандија се зголемува, тие имаат скоро 10.000 нови случаи на ден. Бројот на хоспитализирани, исто така, се зголемува, принудувајќи ја владата на премиерот Марк Руте да воведе ново затворање национално затворање, како во март.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести