Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Ова е НАЈСТАРАТА ФОТОГРАФИЈА ВО СВЕТОТ

Денешниот свет е тешко да се замисли без фотографии. Почнувајќи од лични документи, преку познати „селфија“ до фотографии од пејзажи и храна на социјалните мрежи, сè стана дел од нашето секојдневие. Дури и медиумите, како што се написи во весници и вести на интернет портали, се незамисливи без фотографија.

Фотографијата се дефинира како медиум добиен со дејство на светлината на површина која е чувствителна на светлина. Може да постои во физичка или електронска форма. Името фотографија (измислено од грчките зборови Фотос и графен) првпат го користеше Французинот Херкулес Флоренс во 1833 година.

Фотографијата со наслов „Поглед од прозорецот во Ле Грас“ се смета за најрана зачувана фотографија и скоро беше изгубена засекогаш.

Снимена е во 1826 година, а неговиот автор, Џозеф Нисефор Нипс, беше аматерски француски хемичар и пионер на фотографијата. Тој беше првиот во светот што ја поправи сликата добиена во темна просторија со чинија покриена со светлочувствителен слој од асфалтен лак.

Бидејќи немал талент за цртање, Нијепс решил да развие фотохемиски процес со кој ќе се пренесат бакарни гравури на литографски камен. Тој знаеше дека одреден вид асфалт, т.н. јудејски битумен, се стврднува под влијание на светлината.

Со овој асфалт ќе премачкаше парче цинк лист, а на обоената површина ќе поставеше цртеж што претходно ќе го подмачкаше, оставајќи ги сончевите зраци да делуваат на листот.

Асфалтот се зацврстуваше под влијание на светлината, а Нијепс потоа ја миеше плочата со масло за да ги отстрани преостанатите делови на битуменот.

Оние делови што се совпаѓаат со црно ќе се чистат во мазен метал и потоа ќе се гравираат со киселина. Тој ја нарече оваа постапка „хелиографија“.

Поправи една од асфалтните плочи во опскурата и леќата на фотоапаратот, ја постави во дворот и ја остави да стои осум часа. После испирање, сликата од дворот можеше да се препознае на сликата.

„Поглед од прозорецот во Ле Грас“ претставува револуција во технологијата, а самата табла е изгубена веќе некое време. На крајот е пронајдена во магацин, во непозната кутија, во 1952 година.

Најстарата фотографија на која се гледа маж

Најстарата фотографија на човек е снимена од Луис Дагеер, француски уметник, хемичар и еден од пионерите на фотографијата.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...