Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЗАБРАНА ЗА С*КС ВО БРИТАНИЈА за парови кои не живеат во иста зона

Тешко дека е најлесно време за слободните да најдат љубов, со постојано променливите правила за време на пандемијата пандемија, кои постојано им го блокираат патот кон средбата со специјалната личност.

Но, сега на оние што ја чекаат стрелата на Купидон, им е зададен нов удар  бидејќи Даунинг стрит потврди дека паровите што живеат разделени во области под построги ограничувања можат да се сретнат само на отворено, објави Гардијан.

И, ако можноста за средби само на отворено за време на горчливите зимски месеци не е доволно мрачна, официјалниот портпарол на Борис Џонсон појасни дека тие не треба да се допираа, туку да ги почитуваа правилата за социјално дистанцирање.

Бидејќи повеќе од половина од населението во Англија ќе живее во области класифицирани како „висока“ или „многу висока“ тревога – првите две нивоа на ограничувања на Ковид – до петокот на полноќ, правилата опишани од некои како „забрана за секс“ , може да ги скрши срцата на многумина.

На прашањето дали паровите што живеат одделно во областите од ниво 2, можат да се гледаат во затворен простор, официјалниот портпарол на премиерот во петокот рече: „Мислам дека правилата за мешање на домаќинствата во ниво 2, утврдуваат дека треба да се мешате со сопственото домаќинство само доколку не формирате меур за поддршка и тоа очигледно важи за некои парови.

Тој појасни дека ограничувањата се утврдени во закон. Според владата, меур за поддршка е онаму каде домаќинство со еден возрасен човек се приклучува со друго домаќинство. Домаќинствата во тој меур за поддршка сè уште можат да се посетуваат едни со други, да преноќат и заедно да посетуваат јавни места. Меѓутоа, ако ниту едно лице во пар не живее сам, нема да може да формира меур за поддршка – што значи дека може да се среќаваат само на отворено едни со други во областите од ниво 2.

На прашањето зошто не е запишано изземање за „воспоставените односи“ за законот за оние во нивоата 2 и 3, портпаролот на Џонсон додаде: „Бидејќи целта на мерките што ги воведовме е да се прекине синџирот на пренесување меѓу домаќинствата, а научниот совет е дека има најголемо пренесување на вирусот во затворен простор “.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...