Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

„МОШ“ ДОБИ КРИВИЧНА и рок од 48 часа да го испразни објектот

Државниот пазарен инспекторат денеска му ја испрати кривичната пријава на угостителскиот објект „Мош“ каде изминатиов викенд имаше концерт без почитување на здравствените протоколи и има рок од 48 часа да го испразни објектот.

Директорот на ДПИ, Стојко Пауновски на прес-конференција во Владата информираше дека минатиот викенд поднесено е решение за затворање за пречекорување на работното време, а во вториот случај за непочитување на протоколите за што има и кривична пријава. Тој нагласи дека ДПИ постапува неселективно.

-Токму затоа се измените во законските решенија за ДПИ и полицијата, не само да направат записник туку истиот правен субјект да може да биде испразнет да не се пренесува зараза и да добие решение за затворање и парична казна. Со пондесувањето на кривичните пријави видовме дека има доста пропусти направено, рече Пауновски.

Информираше дека за контролата на угостителскиот објект од минатиот викенд решението е доставено и предметот ќе биде затворен. Локалот, рече тој, има 48 часа да ги извади сите материјали и стоки кои се расипливи за да не дојде до поголема штета на субјектот.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во моментов се вршат претреси на повеќе локации во Скопје за сузбивање на меѓународната организирана криминална група, а во врска...

Македонија

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци најавува нова кандидатура на локалните избори кои ќе се одржат наредната година, но останува енигма дали тоа ќе...

Свет

Корона вирусот може да предизвика намалување на когнитивните функции на мозокот, се наведува во новата студија која ја цитира „Тајмс“. Конкретно пациентите кои се...

Македонија

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“,...