Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Второодделенец од радовишко Подареш ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

Ученик на седумгодишна возраст од од Основното училиште „Коста Рацин“ од радовишкото село Подареш е позитивен на тест за коронавирус. По ова, епидемиолозите одлучиле од утре во изолација да ги стават неговите сокласници.

Информацијата ја потврди директорката на Центарот за јавно здравје во Штип, Марија Димитрова.

Останатите ученици од прво и од трето одделение, кои посетуваат настава во ова училиште не се ставаат во изолација, бидејќи според анкетата немале контакт со учениците од второ одделение, вели Димитрова.

Таа додала дека одлуката да се стават децата во изолација ја донеле попладнево во консултациja со епидемиолог од Радовиш.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк ексклузивно дознава дека во тек е голема полициска акција во која се апсат дилери и насилници во Кавадарци, запленета е одредена количина на...

Македонија

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој го...

Македонија

Груевски ќе се врати на чело на ВМРО ДПМНЕ. Целата операција со носењето на Мицкоски на чело на партијата на Конгресот во Валандово беше...

Забава

Теодора Џехверовиќ искрено се посрамоти кога откри дека истетовирала погрешен збор на ногата, па пораката што сакала да ја испрати доби сосема поинакво значење...