5.8 C
Skopje
петок, јануари 13, 2023

Протести во Бугарија против Бојко: МАФИЈАТА ДА СИ ОДИ

По 87. пат во Софија се одржува протест против бугарската Влада, јави БГНЕС. За денеска е најавено четвртото Големо народно востание на незадоволните граѓани, кои по 87-ми пат бараат оставки од премиерот Бојко Борисов и главниот обвинител Иван Гешев, инсистираат на фер избори и техничка влада.

Демонстрантите поставија транспарент, на кој пишува: Кога згрозените не гласаат, одвратните управуваат!“. Меѓу демонстрантите има луѓе од Русе, Варна и други градови во Бугарија. Граѓаните носат натписи на кои пишува: „Оставка“, „Мутри, надвор!“ Мафијата да си оди“, „Оставка на целата влада “.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img