Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КАКО ФУНКЦИОНИРААТ АМЕРИКАНСКИТЕ ИЗБОРИ, и дали е можно да се одложат

Ниту еден кандидат на претседателските избори во САД досега не починал или не морал да се повлече пред самите избори. Сепак, хоспитализацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, поради инфекција со коронавирус, само еден месец пред изборите на 3 ноември, покрена голем број прашања.

Франс24 пишува дека Трамп (републикански кандидат) има 74 години, а неговиот противкандидат, кој наводно е со релативно добро здравје, Џозеф Бајден (демократски кандидат) има 77 години и е најстариот демократски кандидат во историјата.

Дали изборите ќе се одложат доколку претседателот ја напушти трката?

Исто така, постои мала можност изборите да бидат одложени доколку претседателскиот кандидат ја напушти трката.

– Не гледам дека тоа се случува, тешко е за такво нешто. Тешко е за демократското мнозинство да сака да ги одложи изборите, рече Капри Кафаро, поранешен демократски член на Сенатот во Охајо и сегашен професор на Американскиот универзитет.

Како што истакна таа, датумот на изборите е легална категорија и тие секогаш се одржуваат во вторник по првиот понеделник во ноември. И Домот на Конгресот и Претставничкиот дом, кој има мнозинство демократи и Сенатот каде мнозинството се републиканци, ќе треба да се согласат на одложување.

Дури и за време на американската граѓанска војна во 1864 година, изборите се одржаа според планот и Абрахам Линколн го освои вториот мандат.

Дали е можно да се заменат претседателските кандидати?

Во случај да се разгледа опцијата за замена на претседателските кандидати, и Републиканската и Демократската партија, доколку е потребно, имаат правила за тоа.

Во случајот на Републиканската партија, 186 членови на Националниот комитет на партијата би можеле да гласаат за избор на заменик на Трамп. Комитетот би можел повторно да свика национална конвенција со повеќе од 2.500 делегати за да изберат нов кандидат, но поради краткиот временски рок, ова веројатно не е изводливо.

Едноставно мнозинство би било потребно во обете сценарија.

Кај демократите, новиот кандидат ќе го изберат близу 450 членови на Националниот комитет на партијата. Ако кандидатот биде заменет, малку е веројатно дека неговото име ќе се најде на гласачкото ливче.

Причината е што тие се веќе отпечатени и повеќе од три милиони Американци веќе гласаа по пошта.

– Навистина нема доволно време да се реиздадат гласачките ливчиња на кои ќе пишува Мајк Пенс или Камала Харис, рече Капри Кафаро, осврнувајќи се на републиканските и демократските кандидати за потпретседатели.

Што е со изборниот колегиум?

Иако ова се општи избори, за избор на претседател потребно е апсолутно мнозинство од 538 членови на Изборниот колегиум. Во секоја американска држава, освен две, Небраска и Мејн, кандидатот кој ќе добие мнозинство гласови во државата ги добива сите нејзини електорски гласови.

Ништо во Уставот не ги обврзува гласачите да гласаат за овој или оној кандидат, но Врховниот суд донесе одлука во јули дека државите можат да ги казнат т.н. непослушни електори кои нема да гласаат по волја на мнозинството избирачи.

Членовите на Изборниот колегиум ќе се соберат во своите земји на 14 декември и ќе гласаат за претседател и потпретседател.

Во случај кандидатот да умре или да се повлече пред да гласаат електорите, работите може да се комплицираат. Тогаш важат законите на одделните сојузни држави, но секоја партија, теоретски, може да им наложи на своите избирачи да гласаат за кандидат за замена.

Конгресот ќе ги потврди резултатите од изборите на 6 јануари следната година, а победникот ќе го преземе претседателството на 20 јануари.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...