Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Дачиќ: МЕСТОТО ВО ВЛАДА Е КАКО ПОБЕДА ВО ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Министерот за надворешни работи и претседател на СПС, Ивица Дачиќ, изјави дека коалицијата СПС-ЈС не направила никаков договор со СНС во врска со формирањето на владата, но дека алијансата е подготвена да продолжи со соработка.

Дачиќ рече дека прашањето кога ќе се формира владата не е за него, туку за лидерот на СНС, Александар Вучиќ, како победник на изборите.

– Никој не ми верува дека не направивме никакви договори, не е на СПС и ЈС да разговараат за тоа, но подготвени сме да ја продолжиме соработката. Ќе видиме кога тоа ќе се случи “, рече Дачиќ за ТВ Пинк.

На прашањето дали ќе остане министер за надворешни работи и дали би сакал тоа, Дачиќ го спореди ова прашање со неговото учество во финалето на Лигата на шампионите.

– Тоа е исто како да прашате некого дали сакате да го добиете финалето во Лигата на шампионите. Сите играме за да победиме, јас не сум поддржувач на тоа „важно е да се учествува“. Сепак, подобро е да се игра во Лигата на шампионите, рече Дачиќ.

Тој истакна дека коалицијата СПС-ЈС е задоволна и горда на она што, како што рече, го сториле заедно со СНС во изминатите осум години. Тој додаде дека коалицијата со СНС се заснова на заеднички цели, а не на пресметки кој има колку министерства, компании … „Не разговаравме на таа тема, не беше направен договор, барем со нашата коалиција, за тие работи“, рече Дачиќ.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

До редакцијата на медиа.мк пред малку пристигна информација за спектакуларно апсење во Охрид , поточно на бензинската пумпа Окта. Според информациите со кои располагаме...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...