Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Д-р Кон: Србија има три пати повеќе починати од корона од официјалните бројки

Српскиот епидемиолог Предраг Кон синоќа изјави дека според негово истражување, врз основа на податоците на Градскиот институт за јавно здравје, од март до јуни имало трипати повеќе смртни случаи отколку што е официјално објавено, односно објавено во писмена форма.

Кон за Њузмакс Адрија изјави дека во своето истражување, од март до јуни, открил 210 смртни случаи на кои во потврдата за смртта како непосредна или главна причина за смртта им било напишано – Ковид-19 и дека официјално биле пријавени 118 такви случаи.

– Покрај тоа, најдов 29 смртни случаи во истиот период од вирусна пневмонија и открив вишок смртни случаи од неозначена пневмонија – значи не-бактериски – 102 случаи беа вишок, но не можеме да кажеме дека 102 се од Ковид, но еден значаен број – да, додаде тој.

Кон изјави дека има проблем во информативниот систем, но дека сега податоците за бројот на заразени и починати од последиците на вирусот во Србија се „многу приближни и многу точни“.

Неделникот НИН објави дека во јули, кога Србија се соочувала со нов напад на вирусот биле извршени најмалку 100.000 помалку тестови отколку што покажале официјалните податоци, а бројот на пациенти бил намален.

– За првпат користиме информациски систем. Тој информативен систем не беше доволно прецизен во еден момент, во исто време, и не можам да кажам зошто – некаде кон средината на јуни не беше точен. видов дека постои разлика помеѓу она што ние на ниво на Белград го утврдуваме како случаи, а особено смртни случаи, рече Кон

најчитани вести

Македонија

Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена сламка за спас. Во изминатите денови Мицкоски организираше неколку протести...

Забава

Секси адвокатката, Редона Кочи ги полуди нејзините следбеници со жешки фотографии на социјалните мрежи. Таа позираше скрос гола друга девојка покриени со ливчиња од...

Македонија

Игор Дурловски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и носител во изборната единица 5 на “Коалицијата за Обнова на Македонија “ доцна синоќа преку Фејсбук објави дека...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....