10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

„Алкохол течеше во потоци, имаше и ДЕВОЈКИ ОД СРБИЈА“: Откриени тајните на клубот од корупциска афера во која е ПОЛА ДРЖАВЕН ВРВ НА ХРВАТСКА

Клубот „Смоквица“ се наоѓа на аголот од Тратинска и Бадалишева во Загреб, и постои уште од деведесеттите години. Го води Желимир Удовичиќ, кој има деловна врска со Деан Шпаравец, кај кого се најдени пари во „Тојотата“ на Драган Ковачевиќ, главниот актер во аферата „Јанаф“, пишува „Јутарњи лист“.

Женски сведок за хрватските медиуми раскажала како бил уреден клубот во Словенска и спомнала некои имиња што досега не биле споменати. Таа преку телефон рече дека нема фотографии, но има од друг клуб – „Смоквице“.

– Не вреди многу проблеми што можат да произлезат од тоа – рече таа за „Јутарњи лист“.

Клубот Смоквица, фото: Јутарњилист

Клубот Смоквица, фото: Јутарњилист

Сегашните и поранешни претседатели Зоран Милановиќ и Стјепан Месиќ, министрите Олег Бутковиќ, Јосип Аладровиќ и Томислав Ќориќ досега признаа дека биле гости во клубот на Драган Ковачевиќ.

Министерството за одбрана потврди дека началникот на Генералштабот на вооружените сили, Роберт Храњ, исто така, дошол таму, на покана од сегашниот претседател на државата. Судијата Иван Турудиќ потврди дека тој само еднаш бил во клубот минатата година, а не оваа година.

Стипе Месиќ, гостин во клубот

Стипе Месиќ, гостин во клубот

Во клубот бил и Јаков Китаровиќ, сопруг на поранешната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, како и претприемачот Кречо Петек, кој, според полицијата, минатата година влегол во клубот на Ковачевиќ на Мартиње со 1,96 милиони куни, кои претходно ги земал во филијалата на Привредна банка Загреб.

Јаков Китаровиќ гостин во клубот

Јаков Китаровиќ гостин во клубот

Таму бил и Станко Чариќ, најпознатиот член на Златните војводи, долгогодишен пријател на Ковачевиќ, наведува „Јутарњи лист“.

Многу од нив биле во клубот за време на карантинот, воведен поради пандемијата на вирусот корона.

Зорн Миланович гостин во клубот

Зорн Миланович гостин во клубот

Извори на „Недељни“, кои во неколку наврати престојувале во клубот на Ковачевиќ, тврдат дека во него влегле десетици познати јавни личности. Од загрепски политичари, поранешни министри од редовите на СДП, сопственици на градежни компании, членови на партијата на Милан Бандиќ, ХДЗ и ХНС, познати актери кои имаат постигнато светски кариери, уметници, поранешни премиери, музичари, спортисти … Имаше многу пријатели од детството на Ковачевиќ, како што е Тоница Рајх.

Милан Бандиќ гостин во клубот

Милан Бандиќ гостин во клубот

Тие не го коментираа случајот

Но, соговорниците на „Јутарњи лист“ велат дека тоа биле машки собири на кои понекогаш доаѓале жени.

– Претежно во клубот би имало само машко друштво, а понекогаш луѓето доаѓале со жени и девојки – велат изворите на списокот.

Станарите на влезот во Словенска 9, но и од околните, изгледа едвај дочекале на ова да му дојде крајот. 

– Содома и Гомора. Стоеја во такси. Девојките понекогаш го утнуваа влезот, па затоа ги враќаа од другиот. Беа извајани како за свадба, во мини здолништа или тесни фустани – раскажува за „Јутарњи лист“ од еден од станарите.

– Сето тоа излезе конечно. Го видов Милановиќ во пролетта годинава, не се сеќавам точно во кој месец. Дојде и Месиќ. Тука имаше секакви сомнителни екипи. Келнерот беше секој ден таму, без разлика дали нешто се случуваше или не. Но, кога видоа девојки како доаѓаат од Србија, тогаш се знаеше дека се работи за „акција“. Порано се траеше до наутро – вели тој.

Постои камера што служи за проверка на оние кои доаѓаат во објектот. Постои и код што се внесува на вратата, и тој е ист со години – четири единици и тараба. Кодот беше сменет од управителот на зградата откако беше уапсен Ковачевиќ.

– Таму видов многу убави млади дами. После земјотресот особено се слушаше гласна музика. Слегов долу и реков: „Ајде, те молам, стишај ја малку таа музика, немаш срце?“ Тие рекоа дека во подрумот се слави роденден на децата, па малку стишаа. После тоа беа претпазливи затоа што еден наш сосед повика полиција – вели жител на Словенска 9.

Друга вели дека повикала полиција.

– Дојдоа, беа таму и се запишаа неколку пати. Тие запишаа сè уредно, но не знам што се случи понатаму – вели таа.

Неколку станари потврдија за „Јутарњи лист“ дека во месеците на карантин и по земјотресот, клубот бил многу активен, сè до пред еден месец.

Фото: Јутарњилист

Фото: Јутарњилист

Станува збор за простор кој има околу 80 квадратни метри, 54 на приземјето и 28 во подрумот. Ковачевиќ го купи во 1999 година. Просторот беше во сопственост на приватно лице, кое го купи од Градот Загреб.

Порано таму беше Центарот за култура „Август Цезарец“. Тоа приватно лице останало должник на градот по продажбата на уште 55.000 куни, па затоа Ковачевиќ го подмирил тој долг. Во тоа време, Ковачевиќ беше член на СДП и наскоро потоа станува шеф на финансии во „Загреб холдинг“.

– Имаше сличен клуб на Савска. Тој се скарал со партнерот, па се префрли на овој клуб во Словенска – изјавил за „Јутарњи лист“ долгогодишниот пријател на Ковачевиќ.

– Се гледаа натпревари, а понекогаш и кога имаше забава, доаѓаа хостеси. Девојчињата доаѓаа скоцкани, тие обично седеа на столчиња во бар, пиеја, ќе им се сервираше храна. Имаше и фешти со тамбураши. Знам дека некои политичари дојдоа тука со своите жени, па нема начин да се зборува за оргии. Драган беше таква личност што, ако некому му треба простор за да прослави роденден или крштевање, тој ќе им понуди простории да го организира за него. Вечера секогаш плаќал во готово – велат упатените.

Фото: Јутарњилист

Фото: Јутарњилист

Ковачевиќ и другите од внатре ќе видат кој ѕвони на вратата низ камерата.

-Над барот, како на приземјето, така и во подрумот, имаше екран на кој се гледа кој влегува. Откако ќе влезете во клубот, можете да останете на приземјето или да се спуштите по скалите до подрумот. Оние што веќе беа во подрумот, низ стаклениот ѕид, можеа да видат кој слегува – велат соговорниците на „Јутарњи лист“.

Имаше импресивна количина пијалоци во клубот

– Кога првпат влегов, сигурно имаше околу сто шишиња квалитетно вино, ракија и виски на дрвените витрини. Тоа е она што веднаш го привлече вниманието. Значи, не зборувам за тоа што беше во шанкот – вели еден од соговорниците.

Додека во приземјето доминираа дрвени маси и барски столици, во подрумот имаше големо сепаре. Понекогаш имаше маси пред сепарето, а понекогаш не. Во аголот имаше компјутер од кој се пушташе музика и понекогаш тие викаа тамбураши. 

Остануваа до изутрина затоа што се собираа многу луѓе. Ретко се случувало да има малку луѓе во клубот, како што рече претседателот Милановиќ во петокот. Се разбира, имаше и новогодишна прослава.

Соговорниците признаваат дека во клубот имало хостеси

– Заедно со келнерот имаше и хостеси. Како изгледаше тој договор, не знам. Сепак, тие таму не беа „инвентар“ како што беше, да речеме, келнерот – велат соговорниците.

Тие тврдат дека гостите не направиле многу врева и дека тој не знае дали станарите некогаш се жалеле на прекумерни прослави.

– Полицијата никогаш не тропна. Не верувам дека тоа беше затоа што гостите беа од врвот на политиката. Бутковиќ, како што и самиот призна, не беше чест гостин. Министерот Аладровиќ е во роднинска врска со Драган. Тие се братучеди затоа што бабата на Аладровиќ и таткото на Ковачевиќ, Фрањо се брат и сестра – вели изворот на „Јутарњи“.

Историјата на куќата во Словенска 9 е поврзана на некој начин со деловната активност на клубот на Ковачевиќ. Таа зграда добила градежна дозвола во 1897 година, а помеѓу двете светски војни, сопствениците исто така побарале дозвола да отворат точилница за пијалок во дворот.

Вакви клубови постојат во Загреб со децении

– „Ина комерц“ имаше свој клуб во просториите на поранешната компанија и таму доаѓаа само избрани. Тоа беше време кога во таа компанија работеа синовите на Мика Шпиљак и Јосип Броз Тито.

Во деведесеттите години, еден од таквите клубови беше на аголот од улиците Бадаличева и Тратинска, познатата „Смоквица“. Кога на судењето во Реметинец беше изречена ослободителната пресуда, обвинетите, нивните адвокати и избрани славеа таму – наведува изворот.

Во Словенска, покрај „Финкор“, како сопственици регистрирани се уште три други компании: Центарот за економски развој, „Еко-глоб“ и „Глофи“. Освен адресата, заедничко е што директор им е Ивана Шириќ, дека немаат вработени и дека работеле со мал профит минатата година.

Финкор најдобро работел. Минатата година ја заврши со добивка од 137.600 куни, а се занимава со услуги и трговија на големо.

Центарот за економски развој е основан за советување, а минатата година имал профит од 72.700 куни.

Eko-glob се занимава со управување со отпад и во 2019 година имаше профит од 21 400 HRK.

Глофи се занимава со информатика и комуникации и имаше профит од 27.600 куни.

УСКОК ќе праша 12 сведоци за тоа што се случило во клубот на Ковачевиќ тоа попладне, кога таму бил и Јаков Китаровиќ, сопругот на поранешната претседателка Колинда.

Според информациите на „Јутарњи“, на таа забава имало вкупно 24 гости. Во тоа време полицијата не влезе во клубот. Така беше до 17 септември годинава.

– Од десет полицајци, половина беа во цивилна облека, а половина во униформи. Тие беа таму цел ден, ги гледав. Не знам што откриле – вели еден од очевидците.

Неформалниот клуб на Драган Ковачевиќ денес е затворен. Непознато лице, во меѓувреме, со графит го преименува во „Музеј на корупција“ наведува „Јутарњи лист“.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести