Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Курти: Хоти ја создаде „ЧЕТВРТА ЈУГОСЛАВИЈА“ во Вашингтон

Поранешниот премиер и лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти, го нарече договорот постигнат во Белата куќа меѓу Белград и Приштина „договор што создава„ Четврта Југославија“, пренесува Газета Експрес.

Курти смета дека оваа нова Југославија се создава преку областа „мини Шенген“, што ќе овозможи економска хегемонија на Белград над Албанците во Косово и Метохија и Албанија, наведува косовоонлајн. 

– Косовските Албанци и Албанците, во таа „Четврта Југославија“, ќе бидат само потрошувачи на српска стока и се надеваат дека ќе добијат патарина од српски камиони. Затоа што нашите производители ќе останат незаштитени – рече Курти во обраќањето пред членовите на Главниот одбор на Самоопределување.

Според него, сегашниот премиер на привремените институции на Приштина, Авдулах Хоти, ги потпиша најголемите отстапки што Приштина му ги направи на Белград во периодот по конфликтот.

– Србија се избори за целосна рехабилитација пред светот – рече Курти и додаде дека „со децении српскиот претседател не отишол во Белата куќа“.

Курти додаде дека Хоти прави лоша работа и ја понижува меѓународната позиција на Приштина.

најчитани вести

Забава

Марија Шерифовиќ ја посетила слаткарницата на својата мајка Верица Шерифовиќ во Крагуевац, за да научи да прави торта, но и се случил еден пех....

Забава

Овен Ноември носи хармонични моменти со семејството, пријателите и партнерот. Наоѓате утеха во нив, и секогаш кога имате лош ден, тие се тука за...

Забава

Актерката Јелена Јованова или како што уште сите ја знаат – Јелена од Драчево, поради ликот кој го толкуваше во серијата „Преспав“, денес слави...

Македонија

Носителот во петтата изборна единица на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Игор Дурловски поднесе оставка од пратеничката позиција. Оставката ја објави на својот профил на Фејсбук....