Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

„Ако се воведат финансиски санкции во ЕУ , ВЛАДЕЕЊЕТО НА ПРАВОТО ЗАВРШУВА“

Владеењето на правото не смее да се користи како алатка за политичка уцена, рече во понеделникот министерката за правда на Унгарија, Џудит Варга коментирајќи ги планираните извештаи за владеењето на правото за земјите членки на Европската унија.

Пополнувањето на ваквите годишни извештаи беше предложено од Урсула фон дер Лајен, претседател на Европската комисија, пред нејзиниот избор.

„Владеењето на правото е приоритет во Европа, но кога ќе се распореди на ниво на политички изјави, тоа лесно може да се претвори во владеење на уцена“, рече Варга за радио „Косут“ ​​во понеделникот. Владеењето на правото нема точен концепт, но тоа е резултат на случувањата низ историјата и може да се процени само преку дијалог меѓу земјите-членки кои меѓусебно се почитуваат, рече таа.

Унгарија целосно се согласува дека владеењето на правото е приоритет, но кога се користи како алатка за уцена за разни политички цели, тогаш владеењето на правото завршува, додаде таа. Доколку се воведат финансиски санкции без да се прецизираат кои стандарди мора да се исполнат, тогаш владеењето на правото завршува, додаде таа.

Унгарија очекува дека изворите на извештаите што ги вети Фон дер Лајен да бидат објавени овој месец и да се справат со критики, додаде таа.

Искуството од последниве години покажа дека на мислењата на националните влади не им се посветува толку многу внимание како на псевдо-доказите конструирани од вкрстени препораки од различни невладини организации, рече таа.

Варга рече дека ќе биде политички несфатливо извештаите да имаат последици затоа што земјите-членки не и дадоа такви овластувања на ЕК кога се приклучија на Европската унија.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...