Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Зошто е ПОТРЕБЕН УШТЕ ЕДЕН ТРАМП?

Политичките говори честопати можат да бидат сувопарни, но сепак со многу зборови.

Што тоа значи? Ова значи дека некој зад говорницата не ви всадил доволно доверба, не ви го подигнал нивото на енергија и всушност отишол во длабочините на нешто што всушност би го променило/подобрило вашето мислење за одредени работи.

Сепак, има некој кој, со децениите, пред се во бизнисот, а потоа и на патот со комуникација со луѓе, најде „тригер“ во нација со над 300.000.000 жители.

Тој човек е Доналд Трамп, сегашен претседател на Америка, кој се бори за втор мандат на чело на светската моќ … Аналитичарите наведуваат дека неговите перформанси се совршено дизајнирани за секој граѓанин на таа земја.

Звучи малку апсурдно од гледна точка на некој што не ги поддржува потезите на Трамп, но кога работите ќе се сведат на едноставни точки, станува кристално јасно.

Милјардерот чии пари веќе подолго време не претставуваат проблем, знае како да му се обрати на мнозинството американска популација, а неговата тајна состојка за гласови е – ЕДНОСТАВЕН ЗБОР.

Едноставно, кратко, така што „просечниот жител“ не се занесува премногу, туку гледа и слуша концизен и едноставен концепт.

Може да му се замерат многу работи, но и дека не знае да разговара со луѓе. И токму затоа што знае како да му се обрати на „обичното население“, тој победи на претходните избори.

„Имаме најлоши закони, мора да ги смениме“

„Би си дал оценка 10“

„Ајде да одиме во вселената – да победиме!

„Што ги одделува победниците од губитниците? Едноставно, како реагира човекот на новиот пресврт на судбината.

„Ниту еден сон не е преголем, ниту еден предизвик не е преголем, ништо што сакаме за нашата иднина не е недостижно“

Ова се само некои од изјавите на Доналд Трамп и ги има многу, односно само ја покажуваат неговата подготвеност да го стори она што неговата работа е концизно и во тајмингот, особено кога станува збор за говорите.

Сепак, моделот на Доналд Трамп е исклучително успешен, па и покрај различните анкети каде Бајден „води“, тој размислува чекор подалеку, а тоа е дека Трамп е подобар говорник и дека затоа ниту едно истражување не може однапред да му донесе победа на демократскиот кандидат.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...