Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Продаден приватниот остров на Џеки Кенеди: Преубав а „отиде“ за двојно помалку пари од почетната цена (видео)

Семејството Кенеди таму има 38 хектари имот и куќи.

Имот на американскиот остров Мартас Вињард, на северниот брег на Атланскиот океан, кој и припаѓал на Жаклина Кенеди Оназис, вдовица на убиениот претседател на САД , а потоа сопруга на грчкиот бродовласник, продаден е на две непрофитни организации кои планираат да го претворат во природен резерват кој ќе биде достапен на граѓаните.

Островската “Комисија за зачувување на земјиштето“ и локалната Фондација “Šerifs medou” соопштиле дека се договориле да платат 27 милиони долари за фармата “Red Gejt” во Аквина на островото Масачусетс.

Таа трансакција е под пазарната вредност на имотот која е неуспешно понудена на продажба уште од минатата година за 65 милиони долари. Купопродажната цена ќе се плаќа на рати во тек на четири години.

– Имотот на Аквина од 132 хектари, меѓу најголеми и најспектакуларни неразвиени парцели на островот, ќе бидат природен резерват и рибник – се наведува во изјавата. – По завршување на биолошкиот попис на врсти и изработка на план на управување, величествените дини, ветрови на плажа, езерца, шумски партеки и отворени ливади ќе бидат отворени за јавноста – најавиле новите сопственици.

Семејството Кенеди таму има 38 хектари имот и куќи. Фармата “Red gejt” била за овци и имала ловечка колиба кога Жаклина Кенеди-Оназис ја купила 1979. Фармата ја одржувала нејзината ќерта Керолин Кенеди.

– Нашето семејство се трудеше да биде достоен управител на тој величествен природен резерват а неговите места од историско значење – рекла Керолин (62) во пишана изјава.

– Возбудени сме што ќе се здружиме со две извонредни островски организации и што целата островска заедница и пошироката јавност ќе доживее убавина на тоа место – истакнала таа.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Еден од самопрогласените лидери на антинато и анти ЕУ движењата во Македонија, Љупчо Палевски, на социјалните мрежи излезе со поддршка на операцијата за напад...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...

Македонија

Празникот на  Aрхангел Михаил се нарекува уште и празник на војводата на сите ангели. Инаку според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6...