Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НАЈГОЛЕМАТА „КОРОНА ЖУРКА“ ЈА ЗЕДЕ ПРВАТА ЖРТВА – Стотици заразени се под ризик

Маж од Минесота, на возраст од 60 години, почина од коронавирусот со кој се заразил за време на познатиот мото собир Стурџис.

Здравствените власти потврдија дека тој е првата жртва на овој собир за мотоцикли, кој го посетија повеќе од 460 000 луѓе  на почетокот на август.

Организаторите на собирот апелираа, но не инсистираа посетителите да носат маски, па затоа се стравува дека тој нема да биде единствената жртва. Лекарите потврдија дека тој исто така страдал од други болести и дека е хоспитализиран на одделот за интензивна нега набргу по собирот.

Како што беше најавено, досега е утврдена инфекцијата со вирусот Ковид-19 кај неколку стотици луѓе кои го посетија Стурџис годинава.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...