Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НАЈГОЛЕМАТА „КОРОНА ЖУРКА“ ЈА ЗЕДЕ ПРВАТА ЖРТВА – Стотици заразени се под ризик

Маж од Минесота, на возраст од 60 години, почина од коронавирусот со кој се заразил за време на познатиот мото собир Стурџис.

Здравствените власти потврдија дека тој е првата жртва на овој собир за мотоцикли, кој го посетија повеќе од 460 000 луѓе  на почетокот на август.

Организаторите на собирот апелираа, но не инсистираа посетителите да носат маски, па затоа се стравува дека тој нема да биде единствената жртва. Лекарите потврдија дека тој исто така страдал од други болести и дека е хоспитализиран на одделот за интензивна нега набргу по собирот.

Како што беше најавено, досега е утврдена инфекцијата со вирусот Ковид-19 кај неколку стотици луѓе кои го посетија Стурџис годинава.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...