16.8 C
Skopje
среда, јануари 18, 2023

Градовите кои не се справуваат со немирите во САД, НЕМА ДА ДОБИВААТ ДРЖАВНИ ПАРИ

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша меморандум со кој се запира финансирањето на градовите од федералниот буџет, кои според мислењето на федералните власти не се борат доволно против немирите.

– Мојата администрација нема да дозволи  финансирање на градови кои доброволно се деградираа во беззаконски зони, се вели во документот.

Познато е дека овие мерки ќе влијаат на Сиетл, Портланд, Њујорк и Вашингтон. Целосниот список на „зоните на анархија“ треба да го објави државниот обвинител.

Белата куќа ќе треба да одлучи за две недели како министрите ќе доставуваат извештаи за финансирање на градовите, а за еден месец ќе треба да размисли за механизмот за лишување од финансиска помош.

– Во текот на последните неколку месеци, некои државни и локални власти придонесоа за насилство и вандализам во нивните јурисдикции, со неспроведување закони, лишување на полициска администрација од овластување или значително финансирање и одбивање да го прифатат предлогот на федералната полиција за помош – се вели во меморандумот.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img