Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Вака гласи ТОЧКАТА 10 со која од Србија се бара признавање на Косово

На почетокот на состанокот во Белата куќа, на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му бил врачен документ со 16 точки. Токму под точката со број 10 било барањето да се признае Косово!

Српски Курир имал увид во тој документ и еве како гласи точката 10: 

„Двете страни се обврзуваат на меѓусебно признавање, на заштита на етничките малцинства, реституција на имотот, решавање на статусот на државјанствата, како и за усогласување за отворање канцеларии задолжение за заштита и следење на правата на малцинските групи кои ќе доставуваат годишни извештаи.“

На српската делегација, како што пренесуваат медиумите, се вршел голем притисок, за што за време на паузата од состанокот зборувал и министерот за финансии Синиша Мали. 

„Притисокот е огромен, ова се тешки теми за нас. Претседателот се бори, а дали ќе издржи ќе видиме, рекол Мали пред новинарите во Вашингтон.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...