14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ЕСТРАДАТА ОЧАЈНА: Познатите личности мора да означат фотошопираните фотографии

Младите, често следејќи ги слепо трендовите, со што такво “совршенство“ се обудуваат да најдат и во својот животот, но без успех, кое  неретко кај нив предизвикува депресија и други психички болести.

Парламентарците во Велика Британија сакат да им застанат на пат на познатите личности да ги обработуваат фотографиите во фотошоп, како би си го пормениле личниот опис, а потоа ги објавуваат на социјалните мрежи, каде што ги следи милионски аудиториум.

Претставник на конзервативна партија во британскиот парламент, Лук Еванс доставил предлог закон, по кој секоја позната личност мора да ја одбележи фотографијата која е дигитално обработена. Еванс, кој е член во одборот за здравствена и и општествена грижа, рекол дека обработената фотографија на социјачните мрежи “ ја потпалува менталната здравствена криза“ и создаваат “привидна убавина“, пренесуваат британските медиуми.

Политичарот како пример на вакво однесување на ѕвездите на социјалните мрежи посочил неколку примери во кои јасно се гледа разликата меѓу оригиналната и фотошопираната фотографија.

Пред извесно време и Клои Кардашијан се нашла на удар на јавноста, откако себеси се фотошопирала до непрепознатливост. Неколку недели подоцна, се појавила снимка од емисијата “Во вторник со Карадшијани“, во која се видело како таа во суштина изгледа, што не било ни приближно со фотографијата која ја споделила.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести