Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Македонија доби нова Влада!

Со 62 гласа ЗА, 51 против, и без воздржани, Собранието го изгласа новиот владин состав предложен од мандатарот Зоран Заев. Вчера и денеска пратениците во парламентот расправаа за составот и за владината програма.

,,Сега и сите соседи ни се пријатели и очекуваме граѓаните да имаат полза од тоа пријателство. Најавувам целосна посветеност на економијата , рече Заев , кој се обврза на јакнење на економскиот стандард на граѓаните и привлекување странски инвестиции. Претстои стабилен политички период и затоа секој ќе ја добие поддршката што му е потребна преку сите минситерства , сектори и ресори во владата. Заев ги повика младите да не ја напуштаат земјата за да изградиме заеднички земја со која ќе се гордееме. Тој најави брза поддршка и помош на најсиромашните. Побогатите повеќе ќе мора да плаќаат во државата , рече новиот премиер.

,,Правниот систем е најсериозната обврска преку прочистување на судството и одговроноста преку делење правда за да се изгради европски правен систем.

Заев до опозицијата испрати покана дека е крајно време за соработка за прашањата од интерес на владата и граѓаните.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...