Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЕВЕРНА КОРЕЈА ТВРДИ ДЕКА КИМ Е ЖИВ – Објавени фотографии од вонреден состанок (ФОТО)

Државната новинска агенција на Северна Кореја објавила нови фотографии од Ким Џонг Ун, со цел да ги демантира објавите дека со месеци бил во кома и дека ја предал власта на својата сестра.

На сликите е прикажан наводно здравиот Ким, кој води состанок во вторникот во полициското биро на Работничката партија, да повика на превентивни напори против коронавирусот и тајфунот, пренесува корејската Централна новинска агенција.

Сликите ги објави АП, кој истакна дека независните новинари немаат пристап до настанот и дека сликите не можат да бидат независно проверени.

На состанокот се оценети некои недостатоци во вонредната работа на државата против епидемија со цел да се провери упадот на малигниот вирус, се вели во соопштението на КЦНА.

Северна Кореја не пријави потврдени случаи на КОВИД-19, но Ким минатиот месец рече дека вирусот може да се каже дека влегол во земјата, но бил стопиран. Резултатите од прегледот на заболеното лице биле незабележителни, пренесува Светската здравствена организација.

На средбата се разговарало и за државните мерки за да се спречи оштетување на земјоделските култури и жртвите од тајфунот Бавија, кој треба да ја погоди територијата на оваа држава во рок од неколку дена.

Шпекулациите за здравјето на Ким продолжуваат долго време – а најновите тврдења ги имаше поранешниот асистент кој оваа недела тврдеше дека Ким паднал во кома пред неколку месеци по неуспешната операција на срцето и дека неговите јавни настапи биле претходно снимени.

Тој рече дека помладата сестра на Ким Ким Џонг Јонг е подготвена да помогне во водењето на земјата.

најчитани вести

Македонија

Медиа.мк дознава дека уапсените се браќа од Кичево кои важеле за страв и трепет во градот. Се работи за Ариф и Шпенд Алили кои...

Македонија

Денес на прес конференција Христијан Мицкоски соопшти дека Воислав Зафировски од политичката партија Интегра преминува во Вмро Дпмне, за почеток како член, но не...

Македонија

Седум непознати портали за пошироката јавност , со скромна посетеност и без соодветен импресум или новинари кои работат во нив, добиле солидна сума од...

Македонија

Бледиот и исплашен израз на Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа повеќе отколку прочитаните редови на однапред приготвените потсетници за најава на „катарзата“...